КИЇВ (QHA) -

Сьогодні, 12 липня, у Києві відбулася презентація книги про історію та культуру гагаузів України з XVIII століття по теперішній час під назвою «Історія гагаузів України». Вперше не тільки в Україні, а й в усьому світі проходить така масштабна презентація книги про гагаузів. Дана робота є серйозним кроком у дослідженні історії цього народу.

Книга з ілюстраціями на понад 800 сторінок була написана двома гагаузами — головою Спілки письменників Гагаузії Республіки Молдова Степаном Булгаром і заступником голови Одеської облради Юрієм Дімчоглою, а видана за фінансової підтримки Турецького агентства співпраці та розвитку (TİKA), яке з 1992 року підтримує Україну і національні меншини на її території.

Більш докладно про підтримку TİKA гагаузького народу розповів координатор організації в Україні Хаджі Байрам Болат. Зокрема, всі школи компактного проживання гагаузів в Одеській області були відремонтовані та оснащені комп'ютерними класами. У сфері освіти також відбулися приємні зміни: у Київському національному університеті ім. Тараса Шевченка вже рік діє відділення гагаузької мови та літератури на базі тюркської.

У 2016 році за допомогою TİKA у селі Виноградівка був створений водоочисний центр у зв'язку з проблемами з питною водою. А у 2017-му представники медіасфери Одеси, що працюють над висвітленням подій з життя гагаузького народу, були спрямовані турецьким державним каналом ТРТ на стажування до Туреччини.

— Говорячи про книгу, ми велику увагу приділяємо збереженню тюркських культур. Я вірю, що ця книга, де презентовано широкий пласт інформації про гагаузів, буде відмінним джерелом для істориків та дослідників. Ми, TİKA, як і раніше, будемо підтримувати гагаузів України у різних сферах, — зазначив пан Болат.

Книга стала плодом семирічної праці: поїздки по гагаузьких селах Одеської та Запорізької областей України, довгі дні в архівах Ізмаїла, Одеси, Запоріжжя, а також у Національному архіві Республіки Молдова, вивчення ексклюзивних документів і матеріалів — саме так проходила підготовка монументальної праці про гагаузький народ, про що в деталях розповіли автори книги Юрій Дімчогло і Степан Булгар.

У книзі розповідається про розселення гагаузів у Бессарабії, про їхнє життя у різні історичні періоди. Видання розповідає не тільки про життя цього народу, а й про внесок гагаузів у культуру України, а також докладно розповідає про знаменитих українців гагаузького походження. Однак особливо автори виділяють розділ про трудову армію. За їх словами, це найважча частина історії: гагаузів і болгар вивозили на трудові роботи на Урал і до Сибіру, тим самим намагаючись зробити з них «радянський народ».

— Книга для всіх читачів. Будь-хто зможе дізнатися про 300 років історії народу. Адже без знання про якийсь народ недостатньо жити лише міфами про нього, — підкреслив Степан Булгар.

Книга написана і випущена російською мовою, проте директор департаменту у справах релігій і національностей Міністерства культури України Андрій Юраш підкреслив, що в майбутньому її необхідно перекласти на українську, а також, можливо, підготувати спрощену версію для поширення по всій Україні. Презентоване дослідження є не тільки своєрідною цеглинкою в збереженні ідентичності гагаузького народу, а й доказом стратегічного взаєморозуміння українців і гагаузів.

Презентація в Києві стала третьою і остаточною. Перша пройшла в одеському поселенні гагаузів — селі Виноградівка, друга — в Одесі. На даний момент видана одна тисяча примірників. Кілька десятків були залишені в гагаузьких селах Одеської області, ще 40 — в одеських бібліотеках, а також планується відіслати декілька примірників до бібліотек США.

Довідка. В Україні, станом на 2001 рік, проживали 31,9 тисячі гагаузів, тобто вони займали 18-е місце в списку найбільш численних народів держави. Гагаузи компактно проживають у сільських районах Одеської області вздовж кордону з АТО Гагаузія.

QHA