КИЇВ (QHA) -

У Національному музеї історії України 17 травня пройшов вечір-дискусія «Кримські татари і українці. Пліч-о-пліч у боротьбі за право на Батьківщину», присвячений Дню пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу. Організатором події стала громадська організація «Крим SOS», повідомляє кореспондент QHA.

Під час дискусії спікери обговорювали свідоцтва депортованих представників кримськотатарського народу, історичні аспекти та передумови до трагедії, а також соціально-політичну ситуацію в сьогоднішньому Криму.

Головними спікерами заходу виступили лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв, історик Гульнара Бекірова, засновник «Крим SOS» Таміла Ташева, публіцист Сергій Громенко і український історик Кирило Галушко.

Першому слово дали лідеру кримських татар Мустафі Джемілєву, за даними якого, у Депортації загинула майже половина кримськотатарського населення:

— У депортації у найтяжких умовах загинули, за нашими підрахунками, 46% кримських татар. Багатьох моїх однолітків, які теж пережили депортацію, давно вже немає в живих. Я один з тих, хто залишився в живих — мені вже 73 роки. Основною метою, що стоїть перед радянською владою, було знищити весь кримськотатарський народ.

Джемілєв нагадав про брехню радянської влади, якою вона мотивувала вигнання кримських татар, — їх уявне співробітництво з нацистами.

— Але ми знаємо, що вона була абсурдна з самого початку, тому що все чоловіче населення призовного віку забрали на військову службу, незалежно від того, подобалася їм радянська влада чи ні. І всі вони воювали проти нацистів.

Він зазначив, що деякі історики пояснюють причини депортації кримських татар катастрофою міфу про непереможність радянської армії після того, як війська Третього Рейху зайняли третину території СРСР. Радянський Союз не міг це пояснити бездарністю свого керівництва, тому і виникла необхідність штучного створення народів-зрадників.

Згідно з іншою версією, після закінчення Другої світової війни у ​​Сталіна були плани захопити Босфор і Дарданелли. У зв'язку з цим залишати в Криму корінний народ, який релігійно та етнічно близький до турків, йому було незручно.

— Але головна причина, напевно, не в цьому, — вважає Джемілєв. — Уже після виселення, і я читав про це в газетах у 44-45 році, радянська влада хотіла зробити Крим чисто російською територією. Це повинно було стати розширенням «русского мира». Тут можна привести слова князя Потьомкіна: «Ця земля благодатна, і треба звідси виселити бусурман і заселити цей край слов'янами». Мабуть, це і практикувалося.

Мустафа Джемілєв навів статистику про чисельність кримськотатарського народу в Криму до завоювання півострова Російською імперією: на території півострова кримські татари становили близько 93-95% населення. Але вже до моменту більшовицької революції 1917 року вони стали національною меншиною. Через репресії багато змушені були покидати Крим і їхати до сусідніх країн, переважно до Османської імперії.

— На території Османської імперії проживає від 3 до 7 мільйонів турків кримськотатарського походження.

Як зазначив лідер кримських татар, День депортації 18 травня завжди був для них не лише днем ​​жалоби за вбитими співвітчизникам, а й консолідації народу, демонстрації його рішучості у боротьбі за повернення на батьківщину. Адже подібна трагедія об'єднує весь народ, незалежно від політичних поглядів. І після півстоліття боротьби кримські татари повернулися на свою землю, не проливши ні краплі крові, оскільки завжди керувалися принципом ненасильницької боротьби.

Основна частина народу повернулася до Криму після розпаду Радянського Союзу, коли Україна проголосила себе незалежною державою та взяла на себе відповідальність за сприяння кримським татарам у поверненні до Криму.

— Україна докладала якихось зусиль, виділяючи якісь кошти на благоустрій. Хоча, звичайно, основний тягар ліг на самих кримських татар. Ніякі будинки нам не повернули, з яких нас викинули під час депортації. Закон «Про відновлення прав осіб, депортованих за національною ознакою» прийняли тільки після окупації Криму, у 2015-му.

У коментарі кореспонденту QHA Мустафа Джемілєв зазначив:

— Зараз нам знову доводиться боротися за звільнення Криму від окупації правонаступником тієї країни, яка здійснила геноцид — Депортацію. Наш народ навіть не встиг повернутись на свою батьківщину, значна частина, десь близько ста тисяч, ще перебуває в місцях Депортації. Ми тільки-тільки, з великими труднощами, почали відновлювати своє національне життя...

Лідер кримських татар побажав своєму народові терпіння та гідності, підкресливши, що поведінка деяких співвітчизників викликає у нього справжнє захоплення.

— Коли відбуваються такі екстремальні ситуації, виявляються і гірші якості також, народжуючи багато колаборантів і бажаючих приєднатися до нових реалій. Але їх виявилися лічені одиниці, а 98,8% народу виявилися здоровими. Вони всі чекають закінчення окупації та повернення під українську юрисдикцію, — запевнив він.

Мустафа Джемілєв часто спілкується по телефону або по скайпу зі своїми співгромадянами у Криму. Щоправда, з урахуванням того, що ці канали прослуховуються ФСБ, поговорити вдається не про все. Тому основну інформацію про хід подій він отримує від кримчан, які приїжджають на материкову частину України.

QHA