ЛЬВІВ (QHA) -

Про це у п'ятницю, 24 березня, під час прес-конференції повідомила керівник медичного батальйону УДА «Госпітальєри» Яна Зінкевич.

За її словами, ідея створити медичну допомогу під назвою «Госпітальєри» у неї виникла в Пісках, коли бійці добровольчого корпусу «Правий сектор» ховалися під час сильних обстрілів.

— Так сталося, що в ту ніч я опинилася у підвалі з капеланом. Розмова у нас була довгою. Він розповідав про лицарський орден «Госпітальєри», який надавав допомогу пораненим і хворим. Тоді я вирішила, що якщо переживу цю ніч, то займуся створенням медичної служби і назву її «Госпітальєри» на честь цього ордена. Ніч я пережила і почала створювати медичну службу з двох-трьох людей і однієї машини, згадує Яна Зінкевич.

До лав ДУК «Правий сектор» Зінкевич вступила 2014 року.

— Мене направили до Дніпропетровської області готуватися до виїзду на передову. Тоді я зрозуміла одне: на передовій ти робиш не те, що хочеш, а те, що треба. Однак ми помітили, що медицини ЗСУ тоді не було взагалі: ні фінансів, людей, медикаментів, абсолютно нічого. Тому я вирішила зайняти свою нішу почала розвивати медицину, розповідає Яна Зінкевич.

За її словами, через медичний батальйон «Госпітальєри» пройшло понад 300 осіб. Це лікарі, парамедики і водії. Вік добровольців від 18 до 75 років. У той же час на передовій перебуває 60 «госпітальєрів». Ще близько ста  у резерві.

Резерв це люди, які живуть у тилу зі своїми сім'ями, мають роботу, але в свою відпустку їдуть на ротацію на війну за свій рахунок, пояснює вона.

Зараз медичний батальйон надає допомогу в Авдіївці, Мар'їнці та у секторі «М».

— Ми надали допомогу більш ніж двом тисячам пораненим. На жаль, і поховали 85 бійців, каже Яна Зінкевич.

Щоб потрапити до батальйону «Госпітальєри», треба спершу пройти тижневий курс.

Ми набираємо всіх: цивільних, лікарів, військових. Група з 30 осіб проходить максимально складні навчання, які тільки можна уявити собі, і які тільки можна створити в Україні. Ми навчаємо всьому з «нуля»: від того, як себе поводити в зоні АТО, на блокпостах, на позиціях, як треба діяти бійцю, як працювати з автомобілем, як проводити евакуацію, як лікувати і допомогти бійцеві пройти психологічну адаптацію на фронті і вдома,  розповідає керівник медичного батальйону УДА «Госпітальєри».

Вступити до батальйону можна, заповнивши спеціальну анкету, навчання відбувається на платній основі. Однак є ті, хто проходить поза конкурсом, за рекомендаціями військових

 З 30 місць  п'ять безкоштовних для тих, кого рекомендують керівники добробатів, десять зарезервовані для нацгвардійців і військовослужбовців ЗСУ. Вони платять тільки частину, тобто 750 гривень, і 15 місць  для цивільних осіб, вони платять повністю, тобто півтори тисячі,  каже Яна Зінкевич.

На навчання беруть з 16 років. Верхньої межі віку немає. Однак є застереження щодо здоров'я: не візьмуть тих, хто має проблему з серцем або судинами, а також хворих на гепатит «В», пояснює керівник батальйону.

За словами Яни Зінкевич, у батальйоні є люди зі всієї України, є кілька з окупованих територій, було кілька іноземців. Але найбільше
з Києва та Івано-Франківська. Ставлення місцеві жителі до «Госпітальєрів» медик-доброволець оцінює словом «двояко».

QHA