КИЇВ (QHA) -

Міністерство юстиції України розробляє законопроект, що стосується засуджених, які відбувають покарання в колоніях в ОРДЛО, але він не передбачає механізм їхнього переведення до місць несвободи на контрольованій території. Про це правозахисники неурядових організацій заявили на прес-конференції у Києві.

За словами експерта з документування порушення прав людини «Донбас-SOS» Наталії Мельник, закон, у разі його прийняття, полегшить життя лише тим українцям, які відбули покарання і повернулися на підконтрольну територію України.

— Наразі Мін'юст не може підтвердити факт відбування покарання цими людьми, тобто час ув'язнення ним просто не зараховується. Даний законопроект регулює це питання і дає можливість на суді довести факт відбування покарання,  наголошує Мельник.

До сьогодні в країні не існує чіткого механізму, який би могли використовувати в'язні. За її словами, за роки конфлікту були випадки, коли людей з довідками, виданими бойовиками, не пропускали на українських КПП. Деякі з тих, що відбули покарання просто зникали безвісти.

Згідно з дослідженнями правозахисників, в'язні в ОРДЛО стикаються з величезною кількістю порушень, які можна кваліфікувати як злочини проти людяності. При цьому частину засуджених бойовики змушують виконувати роботи з ремонту зброї і брати участь у незаконних збройних формуваннях.

На думку експерта «Донбас-SOS» Наталії Мельник, прийняття закону про колабораціонізм, про який часто говорять українські депутати, може ускладнити становище справ цієї категорії громадян.

— Вони не з доброї волі там працюють. Те ж стосується працівників колоній. Нам розповідали про те, що частина з них залишилися працювати в колоніях через те, що просто не розуміли, що буде із в'язнями далі. Бойовики просто могли прийти і розстріляти їх,  зазначає вона.

За час конфлікту в Україні перевели для відбування покарання менше 400 осіб, а механізм занесення в'язнів до даних списків дуже незрозумілий. На думку правозахисників, владі слід приділяти більше уваги цій категорії громадян, адже більшість із них хоче повернутися на контрольовану Україною територію і відбувати покарання там.

На сьогодні в організації «Донбас-SOS» говорять про 800 заяв про переведення, але зазначають, що таких людей набагато більше. За словами Наталії Мельник, працівники колоній в ОРДЛО не дозволяють писати прохання про переведення українських в'язнів, і зазначає, що якщо робота з переведення в'язнів з так званої «ДНР» іде повільно, то бойовики «ЛНР» не передали за час конфлікту жодного українця.

Раніше QHA повідомляло, що кількість українських в'язнів в ОРДЛО перевищує 10 тисяч, а частина з них страждає через брак продуктів харчування і ліків.

QHA