КИЇВ (QHA) -

Три роки тому тисячі кримських татар вийшли на площу біля Верховної Ради Криму, щоб перешкодити виконати Кремлю його сценарій із захоплення Криму. Сепаратисти закликали Росію «захистити Крим від київської хунти». У той день до Сімферополя на площу перед Верховною Радою Криму приїжджали люди зі всієї України. Заплановане засідання Верховної Ради, на якому передбачалося звернутися до Володимира Путіна, не відбулося.

Мітинг 26 лютого у Сімферополі зірвав спробу представити те, що відбувається в Криму, зрадою місцевих еліт за «волю народу Криму». Близько 15 тисяч кримчан висловили незгоду із захопленням півострова і приєднанням його до РФ. Два мітинги, організованих партією «Русское Единство» та Меджлісом кримськотатарського народу, закінчилися кровопролиттям. Пізніше Слідчий комітет Росії порушив кримінальну справу за організацію масових заворушень. Були заарештовані Ахтем Чийгоз, Ескендер Кантемир, Мустафа Дегерменджі, Ескендер Емірвалієв, Алі Асанов та Арсен Юнусов, що стали фігурантами «справи 26 лютого».

Вся Україна згадувала події тих днів у неділю, 26 лютого 2017 року. У Києві на честь Дня опору російській окупації Криму представниками Меджлісу кримськотатарського народу, Кримськотатарським Ресурсним Центром і громадською організацією «КримSOS» був організований Марш солідарності з кримськотатарським народом, українцями і людьми інших національностей, які проживають у тимчасово окупованому Росією Криму.

Учасники зібралися на Алеї Небесної сотні навпроти готелю «Україна» і пройшлися до вулиці Грушевського. На чолі колони йшли голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, який запрошував по гучномовцю всіх бажаючих взяти участь у марші. До ходи приєдналися і активісти «Автомайдану».

Мітингувальники піднялися на вулицю Інститутську, повернули на Садову і вулицями Шовковичною, Грушевського, повз Верховну Раду і Кабінету міністрів пішли донизу, на Європейську площу. Підходячи до стадіону імені Валерія Лобановського, Рефат Чубаров зупинився і нагадав, за що загинули Герої Небесної сотні. Прокричавши тричі «Герої не вмирають!» і «Путін, руки геть від Криму!», колона дійшла Майдану Незалежності, де відбувся мітинг до Дня опору окупації Криму.

Перед активістами, які тримали прапори і портрети політв'язнів кримчан, виступили лідери Меджлісу, активісти і правозахисники. Муфтій Духовного управління мусульман України «УММА» Саїд Ісмагілов заявив, що на сьогоднішній день опір російської окупації Криму триває.

— Сьогодні ми відзначаємо день кримського опору. І цей опір триває. Триває війна та окупація, під час якої велика кількість українців і кримських татар віддали своє життя, захищаючи батьківщину, захищаючи свої сім'ї, захищаючи своїх дітей. Це, безумовно, герої. Це люди, які борються за наші з вами життя, незалежність і свободу, — сказав муфтій.

Після свого виступу Саїд Ісмагілов оголосив хвилину мовчання в пам'ять про жертви репресій в анексованому Криму.

Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров висловив надію на те, що закони про статус кримськотатарського народу будуть підтримані, і незабаром автономія буде відновлена. Він закликав президента прискорити внесення змін до розділу 10 Конституції України про Автономну Республіку Крим.

— Десятки тисяч людей, які вийшли до Верховної Ради Криму, показали, що українці та кримські татари вистояли. Але з таким ворогом, як Росія, треба було готуватися до іншого сценарію. Але не думайте, що Путін переміг. Він почав шлях до руйнування Росії. Він буде покараний міжнародним судом, — сказав Чубаров.

Секретар Світового конгресу кримських татар Намік Кемаль Баяр також прийшов висловити солідарність з жертвами російської агресії.

— Наші предки, залишаючи Крим, забирали з собою вогонь рідних вогнищ. Цей вогонь горить у будинках кримськотатарської діаспори на чужині вже 200 років. І він буде горіти вічно. Це символ нашої любові до батьківщини, джерело нашого опору. Одного разу настане день, коли цей вогонь повернеться на рідну землю, — сказав Баяр.

Акції на підтримку кримчан пройшли у різних містах України та світу.

У Херсоні 26 лютого пройшла акція на підтримку кримчан, приурочена до Дня опору Криму російської окупації. Мітинг відбувся на площі Свободи перед обласною адміністрацією. На акції були присутні городяни і люди, які були змушені залишити Крим у результаті анексії Росією в 2014 році.

У столиці Йорданії — місті Амман 26 лютого на головній площі активісти читали авторський вірш поетеси Вікторії Бричкової «Абу Кадум», приурочений до «Дня опору Криму російської окупації.

QHA