КИЇВ (QHA) -

До 75-ї річниці створення Української Повстанської Армії у Києві презентували фотовиставку "Об'єктивна історія", яка, за словами організаторів, розкриває замовчувані сторінки історії столітньої боротьби українців проти російської агресії, передає кореспондент QHA.

Історія Української Повстанської Армії, напевно, є однією з найбільш невивчених тем загальної української історії ХХ століття. Крім неоднозначної внутрішньої оцінки українських істориків, вона стала також потужним інструментом спекуляцій з боку Радянського Союзу і його наступниці Росії.

У ХХІ столітті українці знову взялися за зброю, але вже не за здобуття незалежності, а за її збереження. Історія, яка ось-ось норовить повторитися, дала свої уроки. Однак пропаганда з боку ворога залишилася колишньою.

В основі сюжетної лінії картин проекту — тимчасові паралелі між захисниками України 1940-х років, знімки яких дивом збереглися і знаходяться в Яворівському архіві, і бійців нинішньої війни на сході України.

Якщо порівняти такі символи України як жовто-блакитний прапор, герб тризуб, вітання "Слава Україні Героям слава", звернення до свого командира "друже", вони і зараз присутні у нас. І якраз ці неосвітлені сторінки історії дуже часто стають чинними інструментами пропаганди і маніпуляцій, особливо в умовах війни. Дуже часто Російська Федерація використовує невивчені і неопубліковані сторінки нашої історії. Цією виставкою, я сподіваюся, ми долучимося до роботи з розвінчанню цих міфів, розповіла керівник арт-проекту "Життя на нулі" Інна Єрмакова.

За словами автора фотографій воїнів АТО Юрія Величка, не варто шукати у фотографіях двох епох сюжетних подібностей. Подоба лише в тому, що як тоді, так і зараз в Україні є люди, які до останнього будуть її захищати.

— Справа в тому, що жодна фотографія тут не знімалася під цей проект. Фотографії зняті набагато раніше, ніж я ознайомився з Яворівським архівом. Що мене вразило при погляді на ті фотографії, що я вже це бачив, все дуже знайоме... Все повторюється. Захисники України залишаються захисниками України, як тоді, так і зараз. У цьому подібність.

Фотографії були зроблені Юрієм Величком протягом двох років, коли він на початку 2015 року потрапив на фронт. Фотограф пішов захищати країну добровольцем, тому кожен знімок відображає непідробні емоції побратимів по честі і обов'язку. Вони відпочивають, вони сміються, разом очікують ворога.

Експозиція представлена ​​в Національному музеї історії України у Другій світовій війні, де протягом двох днів кияни зможуть не тільки побачити фотографії, але і послухати авторські лекції українського дослідника і упорядника Яворівського архіву УПА Василя Гуменюка.

QHA