КИЇВ (QHA) -

Факти незаконного природокористування та забруднення навколишнього середовища на тимчасово окупованих територіях у Донецькій і Луганській областях, а також у Криму стали темою обговорення експертів і представників органів влади під час круглого столу, який сьогодні пройшов у Києві.

За словами Постійного представника Президента України в Автономній Республіці Крим Бориса Бабіна, на сьогоднішній день Російська Федерація, будучи країною-агресором, вдається до спроб використовувати в своїх інтересах екологічне питання на окупованих територіях. Ці спроби, по суті, є шантажем України.

— Велика кількість запитів щодо екології Донбасу відкидаються російською стороною. Москва шантажує тим, що тут є забруднення, тому швидше виконуйте Мінські угоди. Та ж ситуація і щодо Криму — «швидше відкрийте Північно-Кримський канал, тому що це шкодить середовищу», або «визнайте анексію, тому що невизнання заважає спільно реалізовувати екологічні проекти». Закриття або відкриття каналу у жодному випадку не є міжнародним порушенням, але цей наратив, ці спроби країни-агресора використовувати екологічну карту у власних інтересах мають незаконний характер. А наші спроби що-небудь доводити в міжнародних інстанціях супроводжуються аналогічними спробами агресора розповісти про «шкідливість», нібито завдану Україною. І це слід враховувати, — сказав він.

Такі екологічні вимірювання незаконного природокористування поки ще не отримали експертної оцінки, відзначив Бабін. А це, перш за все, безпосередня присутність екологічних місій на окупованих територіях, що необхідно просувати дипломатичним шляхом.

Про активну громадську та міжнародну роботу в сфері порушення екосистеми Криму і Донбасу сказав і глава правління Кримськотатарського ресурсного центру Ескендер Барієв.

— Дуже багато залежить від того, як ми можемо правильно подати інформацію про ці проблеми на міжнародних майданчиках. У зв'язку з цим, розробляючи нашу стратегію (Стратегію публічної дипломатії кримських татар, — ред.) були враховані ці моменти. Я вважаю, що Україні буде набагато простіше доносити міжнародній спільноті про проблеми екосистеми Криму через призму порушення прав корінного народу Криму — кримських татар — на користування природними ресурсами півострова, його надрами і землею, які згідно з міжнародним правом є надбанням народу, — сказав Барієв.

Однак така стратегія неможлива без законодавчого врегулювання прав корінного народу на національному рівні. Тому, на думку Барієва, сьогодні необхідне якнайшвидше прийняття парламентом закону про корінні народи України.

У свою чергу, експерт-міжнародник Тимур Короткий зазначив, що наслідки екологічної шкоди від окупації Криму і шкоди від військових дій на територіях Донецької та Луганської областей слід розглядати окремо. Оскільки дії незаконних збройних формувань (затоплення шахт, використання забороненої зброї тощо мають умисний характер і кваліфікуються як міжнародний екологічний злочин.

За результатами круглого столу учасниками були вироблені рекомендації щодо державної політики України для захисту національних інтересів і залучення Російської Федерації до міжнародно-правової відповідальності через шкоду, заподіяну навколишньому середовищу України внаслідок її агресії проти останньої.

QHA