КИЇВ (QHA) -

Відомий український історик-релігієзнавець Ігор Козловський був захоплений бойовиками так званої Донецької народної республіки 27 січня 2016 року. Науковця взяли в полон посеред дня у центрі міста й відвезли до підвалів «МДБ ДНР» («Міністерство державної безпеки Донецької народної республіки», — ред.). Представники так званої влади «ДНР» відібрали у чоловіка ключі й провели обшук у його квартирі.

Відразу після затримання науковця, за словами дружини Ігоря Козловського Валентини, її чоловіка звинуватили у «неправильному листуванні у Фейсбуці». Племінник науковця Денис Козловський каже, що причина захоплення й досі залишається загадкою.

— З моїм дядьком важкий випадок, бо вони (бойовики, — ред.) невідомо з яких причин в нього вчепилися. Офіційно вони ні в чому його поки що не звинувачують. Дядько не вів жодної політичної діяльності, був викладачем і науковцем, — розповідає Денис.

За останньою інформацією, яка йому відома, влада «ДНР» розпочала інсценування судового процесу, і вже навіть відбулося перше засідання. Друге засідання, яке мало відбутися у п’ятницю, 3 березня, перенесене. Причина — нібито захворів адвокат, найнятий сім’єю Козловського.

Вчений-релігієзнавець Ігор Козловський з муфтієм Духовного управління мусульман України "Умма" Саїдом Ісмагіловим.

Останній раз рідня мала зв'язок з Ігорем Козловським у грудні минулого року. З того часу немає жодної звістки і достовірної інформації про нього, окрім деяких фактів, наданих адвокатом, котрий нібито з ним зустрічався.

Про стан здоров’я Ігоря Анатолійовича також нічого не відомо. Лише є інформація, що у чоловіка було запалення коліна, чи то від артрозу, чи то наслідки катувань, які застосовували проти українського бранця в перші місяці.

— Взагалі в літньої людини, яка сидить там більше року, не може не бути проблем зі здоров’ям, адже, окрім того, що немає нормального харчування й доступу до повітря, дядько багато місяців перебував у приміщенні, де була така ж низька температура, як на вулиці. Відомо, що його переводили в камеру до тих, хто відбуває довічне ув’язнення, яка знаходиться у підвалі і де постійний конденсат на стінах. Умови жахливі, — каже Денис Козловський.

Протягом року родичі науковця зверталися з листами до різних міжнародних інстанцій, зокрема до ООН, ОБСЄ, Товариства Червоного Хреста, — з проханням допомогти звільнити Ігоря, проте результату й досі немає. Нещодавно звернулися до посольства і консульства Німеччини, декілька німецьких організацій і в ПАРЕ, а також на підтримку українського науковця написано листи від різних релігійних організацій, українських та російських науковців з вимогою звільнити Ігоря Козловського.

— Всі організації, куди ми зверталися, прийняли до відома наші звернення, проте вони не мають жодної влади, а їхній мандат дуже обмежений на території «ДНР/ЛНР», — каже Денис Козловський.

Виїхати з окупованого Донецька Ігор Козловський не міг, адже в нього на руках був паралізований син, хворий синдромом Дауна. Перевезення сина без реанімобіля і в тих умовах могло дуже погано вплинути на стан його здоров’я, чого не міг допустити батько.

…16 лютого Ігорю Козловському виповнилося 63 роки. В полоні він перебуває вже 406 днів, однак за весь час перебування Ігоря у полоні жодних зрушень щодо його звільнення й досі не відбулося.

Сьогодні про звільнення Ігоря Козловського українська сторона постійно заявляє під час Мінських переговорів. Він офіційно числиться у списках полонених з українського боку. Проте влада так званої «ДНР» цього не підтверджує і відмовляється включати Ігоря Козловського до списків на обмін, називаючи його «громадянином ДНР».

Родичі Ігоря Козловського продовжують закликати світову спільноту, різні міжнародні організації та державних діячів допомогти у звільненні відомого релігієзнавця з полону так званої «ДНР».

Ігор Козловський на зустрічі з Папою Римським Іоанном Павлом II (2004).

Ігор Анатолійович КОЗЛОВСЬКИЙ — відомий учений, кандидат історичних наук, релігієзнавець. Ім’я видатного українця відоме далеко за межами України. Він є автором понад 50 публікацій та 200 статтей у словниках, енциклопедіях і періодичних виданнях.

Понад 20 років працював на різних державних посадах, спочатку у Донецькому облвиконкомі, а потім у Донецькій облдержадміністрації.

З 2001 року — керівник Центру релігієзнавчих досліджень та міжнародних духовних відносин Донецького державного інституту штучного інтелекту (ДонДІШІ), доцент кафедри релігієзнавства.

Ігор Козловський — президент Школи Аюрведи-Йоги-Тантри «Центру Дискавері», голова Міжнародного центру християнсько-мусульманського діалогу та співпраці.

Він є дійсним членом Королівського коледжу дворянства (Португалія) і має орденський знак цієї організації, а також є почесним громадянином штату Оклахома (США), нагороджений медаллю Австрійського товариства Альберта Швейцера.

ФОТО: інтернет

QHA