СІМФЕРОПОЛЬ / Акмесджит (QHA) -

Сьогодні після обшуків і затримань, проведених співробітниками ФСБ, від пережитого стресу померла ветеран кримськотатарського національного руху Веджіє Кашка.

Веджіє Кашка було 83 роки. Її доля нерозривно пов'язана з кримськотатарським національним рухом, її по праву можна назвати соратницею Петра Григоренка, Андрія Сахарова, Мустафи Джемілєва.

Разом зі своїм чоловіком Бекіром Веджіє-ханим включилася у національний рух у 1950-і роки. Сім'я проживала тоді у Середньочирчицькому районі Узбекистану.

— У 1956 році, коли настало певне «потепління» (комендантська година вже не була такою суворою), люди почали вимагати повернути їх до Криму. Але я спершу була проти. Не розуміла ще толком нічого. У нас стояли дві залізні ліжка. З собою їх не забереш, а де, думала, знайду такі ж? Але на збори, де обговорювали повернення, ходила. Вікна закривали ковдрами, нібито читали молитву, а в цей час збирали підписи. Пізніше, у 1964 році, я і чоловік вже повністю були в русі, — згадувала Веджіє-ханим на своєму ювілеї в квітні 2014 року.

У 1967 році, коли у подружжя Кашка було вже четверо синів (у 1956 році народився Амет, у 1958 р. — Алі, у 1960 р. — Ібрагім, у 1967 р. — Мухаммед), сім'я перебирається на Кубань, де пізніше народилася донька Суваде.

У 1969 році сім'я Кашка переїжджає до с. Джемрек (Кизилівка) Карасубазарського (Белогірського) району Криму.

Рано вранці першими гостями в їхньому будинку виявилися голова сільради і дільничний міліціонер з протоколом про порушення паспортного режиму. І ще про те, що купівля-продаж здійснені незаконно. А через 3 місяці вночі їх розбудило світло прожекторів, шо світило прямо у вікна.

За спогадами Веджіє-ханим, виламавши двері, розбивши скло, увірвалися до будинку «правоохоронці» з нетверезими «15-добовиками», облили холодною водою переляканих дітей, які сховалися під ковдрою. З криками: «Збирайтеся!», вони зв'язали чоловіка, а Веджіє, яка кричала, при спробі закрити рот вивихнули щелепу.

Сім'ю вивезли за межі Криму. Далі Краснодарського краю Кашка не поїхали, зупинилися в Тамані. Знайшлися добрі люди, які дали притулок сім'ю, інші допомогли грошима. Через два роки після цього інциденту малолітній син Веджіє Кашка помер від пережитого шоку...

Після смерті сина, у грудні 1973 року, сім'я потайки купила будинок у селі Учкоз (Новокленівка) у тому ж районі.

Чоловіка Веджіє Кашка Бекіра-аг'а не стало в 2012 році, а сама Веджіє-ханим жила в Учкозі. Її оточували люблячі діти та онуки. Кілька років тому у онуки Веджіє-ханим — Аліє народилася донька, яку назвали Мер'єм.

Колектив QHA сумує разом із близькими і рідними Веджіє Кашка — Аллах рахмет ейлесін.

QHA