КИЇВ (QHA) -

16 жовтня у Національному музеї України відбулася зустріч, присвячена 110-й річниці з дня народження правозахисника Петра Григоровича Григоренка. Почесними гостями вечора стали голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров та син генерала Андрій Григоренко, що приїхав із США. Андрій Григоренко презентував на зустрічі двотомник спогадів про свого батька «Людина, яка не могла мовчати...».

Його життєвий шлях від радянського генерала до дисидента, вчинки і рішення, переслідування і арешти — головна тема вечора. Петро Григоренко посів особливе місце в історії кримськотатарського народу, не будучи кримським татарином, зазначив Рефат Чубаров.

Він і академік Андрій Сахаров ті двоє людей які були послідовними, щирими і відвертими щодо кримських татар, до їхньої справи і боротьбі.

Генерал Григоренко за часів національного руху став першою людиною для кримських татар, сказавши фразу «Не просіть, а вимагайте», а зараз його особистість для кримських татар у тимчасово окупованому Криму служить опорою, наголосив Рефат Чубаров. Саме тому кримські татари в окупованому Криму також вшанували пам'ять знаменитого правозахисника

— Сьогодні у Криму кримські татари покладали квіти в пам'ять генерала Григоренка. На центральній площі міста Сімферополя, де встановлено пам'ятник генералу. Також покладали квіти в одному з будинків міста Саки, де жив колись учасник кримськотатарського руху Юнус-аг'а (Ізет Юнусов, ред.), а також зупинявся генерал Григоренко (у 1968, 1972 і 1973 роках,  ред.),  повідомив Рефат Чубаров.

На думку голови Меджлісу, в майбутньому Петру Григоренку обов'язково вручать звання «Героя України». Ініціатором питання про вручення звання став ще один дисидент Василь Овсієнко, який звернувся з відповідним проханням до президента України Петра Порошенка буквально кілька днів тому.

Серед інших урочистих заходів, присвячених пам'яті знаменитого правозахисника, 18 жовтня планується урочисте відкриття меморіальної дошки, створеної скульптором Дмитром Іванченнком. А 15 жовтня за участю уповноваженого президента України у справах кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва у музеї шістдесятників відбувся вечір, присвячений генералові Григоренку.

Генерал Петро Григоренко — ветеран Другої світової війни, за участь у якій був удостоєний низки урядових нагород. Він активно критикував радянську владу, сприяв активізації національного руху кримських татар. Разом зі своїми земляками у діаспорі закладав фундамент відродження незалежної і демократичної України. Він створив і очолив Закордонне представництво Української Гельсінкської групи, яке фактично стало неофіційним посольством незалежної України ще задовго до її появи на політичній карті світу. За свою активну позицію Григоренко переслідувався владою.

1964 року його заарештували і примусово відправили до психіатричної лікарні. Вдруге його заарештували вже 1969 року і випустили на волю лише 1974 року під тиском міжнародної спільноти. В кінці 1977 року генерал виїхав з дружиною до США для операції і побачення з сином, що емігрував раніше. Через кілька місяців був позбавлений громадянства і тим самим права повернення до СРСР.

QHA