КИЇВ (QHA) -

У столиці відбулася прес-конференція на тему «Стратегія та тактика культурно-просвітницької роботи на Донбасі», яку організували ГО «Таврійська гуманітарна платформа» та Міністерство інформаційної політики України, повідомляє кореспондент QHA.

На думку спікерів, у звільненні окупованих територій у ментальному та інформаційно-культурному плані повинні брати участь не тільки українські чиновники, а й представники громадянського суспільства, які мають досвід боротьби з російською пропагандою.

Член ГО «Бахмут український» Світлана Кравченко, яка народилася на Донбасі, під час російської окупації рідного Бахмута (Артемівська) займалася підпільною діяльністю. Після звільнення міста українською армією вона стала волонтером, допомагала забезпечувати поранених бійців АТО ліками і продовольством.

— Не треба забувати, що опір російській окупації був дуже сильний. Ще під час окупації активні люди зібралися і вирішили щось робити. Спочатку ми вночі розфарбовували стовпи і дерева в національні кольори, а коли нас звільнили добровольчі батальйони «Донбас», «Закарпаття» і «Артемівськ», люди самі прийшли на блокпости, приносячи їжу, ліки для бійців. Був створений «графік борщів», за яким кожен день хтось із активістів приносив їжу для них, — каже Світлана.

Згадуючи ті події, вона розповіла, що перших поранених українських бійців, які поступили до Бахмутовської лікарні, лікарі поклали на голі ліжка, в установі не було навіть зеленки. З тих пір поранених військових годують тільки волонтери. Вони писали безліч листів чиновникам щодо відсутності харчування, але чіткої відповіді не отримали.

Пізніше «Бахмут український» почав організовувати культурно-просвітницькі заходи, борючись з тим, що багато місцевих жителів не ідентифікували себе українцями.

— Ми організували в краєзнавчому музеї лекції на тему історії Бахмута, серед них були порушені теми Новоросії та Криворізької республіки. І на ці лекції щосуботи приходило дуже багато людей. Після чого ми зрозуміли, що потрібно проводити агітацію через різноманітні виставки. Першою нашою виставкою стала «Визволення Бахмута», де було зібрано 60 фотографій, зроблених на телефон тільки у нашому місті. Наступна виставка була присвячена виходу наших військ з Дебальцевого, а потім були виставлені фотографії побуту солдатів, що воювали під Миронівкою, — пояснила Світлана.

Головним проектом активістів стала виставка з 62 професійних фотознімків, моделями для яких стали жінки — добровольці, волонтери і переселенці, зняті в національних костюмах з різних регіонів України.

Продовжуючи тему освіти, керівник культурно-освітня фонду з Краматорська «Лібере Лібераті» Максим Потапчук розповів, які культурні проекти для дітей організовуються на звільненій території Донбасу. «Лібере Лібераті» виникла в момент опору російської агресії в 2014 року, а пізніше була зареєстрована як громадська організація.

Її представники спільно з Національним музеєм історії України створили проект під назвою «Історія без кордонів», у рамках якого вже були організовані 20 скайп-зустрічей для школярів Авдіївки, Костянтинівки та Краматорська з відомими українськими письменниками, артистами, істориками.

— Вони тепер можуть вільно листуватися у соціальних мережах, тобто у дітей є спрага до нових знайомств. У них також є купа питань щодо свого майбутнього і вибору професії, — зазначає Максим Потапчук.

Виступаючи на прес-конференції, глава «Лібере Лібераті» озвучив проблему сепаратистських настроїв у донбаських школах. На його думку, причиною цього явища є вчителі-колаборанти.

— Нам на Донбасі зараз перешкоджають вчителі та директори шкіл, які відкрито у присутності дітей виступають за Росію і ОРДЛО. Вони постійно шкодять інформаційній політиці, яку проводить український уряд. Не так давно при мені у Маріуполі один із директорів шкіл сказав, що це бійці «Азова» стріляють по Красногорівці. А найболючіше те, що освіту в Мар'їнському районі очолює така собі Людмила Зайцева, яка свого часу на відео закликала людей виступати проти України, обзиваючи киян наркоманами, а всіх українців — сміттям. Тому ми створили організацію «Чорний ящик», куди увійшло 30 організацій з Донбасу, які збирають звернення громадськості з приводу вчителів, які пропагують сепаратистські настрої, — заявив керівник культурно-освітня фонду з Краматорська.

На думку Потапчука, таких педагогів необхідно відправляти на пенсію і більше не допускати до дітей, адже Україна не зможе перемогти у війні за свою незалежність, поки нове покоління будуть вчити люди з радянським мисленням.

На заході була представлена ​​і ГО «Українська ініціатива», яка за останній рік організувала понад сто просвітницьких заходів стосовно Донбасу.

Глава правління «Української ініціативи» Юрій Косенко провів маленький екскурс в історію, розповівши, що багато відомих українських політичних і культурних діячів народилися на Донбасі. Варто згадати Микиту Шаповала, який став одним із співавторів четвертого універсалу Центральної Ради, яким був проголошений суверенітет УНР. Один його рідний брат Микола був генералом-хорунжим в армії УНР, а інший брат-полковник загинув у боях з більшовицькими окупантами.

— Вперше той же «Пласт» з'явився на підконтрольній російської імперії території України завдяки зусиллям активіста з Донбасу Юрія Гончаренка, — розповів Косенко.

На його думку, сьогодні для жителів східних регіонів актуально писати і говорити на теми визвольних змагань та історії Донбасу, починаючи від козаччини і закінчуючи ХХ століттям, а також руйнувати старі радянські міфи про Другу світову війну. Також дуже важливо піднімати питання реалізації закону про декомунізацію, розкриваючи злочинну ідеологію репресивної комуністичної машини і показуючи, що насправді робили комуністи на сході України.

— Ми вирішили організувати тренінг, який буде проходити з 25 липня по 3 серпня для тих активістів, вчених, істориків, які хочуть займатися культурно-просвітницькою діяльністю саме на Донбасі, — підкреслив глава правління «Української ініціативи».

Він згадав, що для українців характерний патерналізм — багато хто чекає, щоб держава все зробила за них. Однак така позиція не тільки нереалістична, але і небезпечна, оскільки перетворює громадян на рабів.

ФОТО: інтернет

QHA