КИЇВ (QHA) -

На сьогоднішній день тільки в Київській області 591 особа знаходиться під опікою держави в загальних і спеціалізованих будинках для людей похилого віку. А всього в Україні кількість таких громадян обчислюється тисячами. Більшість з них — кинуті, самотні, хворі літні люди, які не можуть самостійно обслуговувати себе, внаслідок чого потребують регулярного догляду. Однак умови їх утримання в призначених для цього закладах здебільшого просто жахливі — облуплені стіни, щілини в підлозі, старі ліжка і посуд, некваліфікований персонал. Все це — сучасні реалії престарілих українців.

Для того щоб допомогти самотнім людям прожити свою старість з позитивними емоціями, фонд «Давай допоможемо» дав старт першої в Україні благодійної програми «Гідна старість», спрямованої на системні зміни в будинках для людей похилого віку.

— Наш фонд допомагає літнім людям вже майже два роки. За ці два роки ми зробили багато поїздок, у нас під патронатом 12 геріатричних центрів у Київській області, це 600 осіб. Ми намагаємося покривати всі їхні необхідні поточні витрати — це і памперси, і побутова хімія, і продуктові набори. Але тільки цим ми ситуацію не змінимо. Люди як їли з залізного посуду, так і їдять, як спали на порваних простирадлах і матрацах, так і сплять, — розповіла директор Міжнародного благодійного фонду «Давай допоможемо» Ольга Бондаренко.

Гнітючий стан геріатричних центрів констатує і Уповноважений ВР з прав людини Валерія Лутковська. Вона вважає, що єдиним виходом з цієї ситуації буде формування нової державної політики.

— Якщо зміниться політика в центральному органі, то почнуть правильно формулювати нормативно-правові акти, щоб у центрі уваги були не якісь речі, які сьогодні не стосуються старості, а щоб у центрі уваги був той, хто перебуває в геріатричному пансіонаті, і тоді нормативно-правові акти перестануть бути формальністю, — стверджує Лутковська.

Однак на даний момент чекати такого кроку від держави годі й говорити, тому волонтери своїми силами планують встановити для всіх жителів будинків престарілих кнопки виклику персоналу, оновити ліжка, поміняти залізний посуд на сучасний, провести косметичний ремонт і створити кімнати дозвілля.

Як відзначають організатори, орієнтовна вартість такого проекту — 30 мільйонів гривень. Ці кошти благодійний фонд планує зібрати за три роки.

QHA