КИЇВ (QHA) -

Під час презентації звіту Міжнародної організації міграції заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб Георгій Тука розповів про те, що законопроекти про соціальну допомогу для переселенців досі не прийняті у парламенті.

Український парламент за всі три роки окупації не прийняв жодного законопроекту для поліпшення життя переселенців. Про це заявив заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб Георгій Тука під час презентації звіту Міжнародної організації міграції національної системи моніторингу «Ситуація з внутрішньо переміщеними особами», передає кореспондент QHA.

— Змушений чесно визнати, що за час, який минув після початку війни на Сході країни та окупації Криму, велику кількість питань, які потребують вирішення, досі залишаються на стадії обговорення. По-перше, це фінансові можливості держави, які, на жаль, дуже обмежені. По-друге, це і певні потужні бюрократичні перепони, які існують у державному апараті. По-третє, це не завжди ефективна робота нашого парламенту. Ми спільно з громадськістю, помічниками різних міжнародних організацій і народними депутатами розробили п'ять законопроектів, які пройшли всі етапи узгодження з депутатськими комітетами. Ці законопроекти були винесені на розгляд під час сесій, і я сам був присутній у залі засідання у ВР для їхньої підтримки. Але, на жаль, ці законопроекти так і не дійшли до голосування, заявив Георгій Тука.

Він спілкувався з депутатами з усіх фракцій, і ні в жодного з них не було ніяких заперечень проти цих законопроектів. Адже всі ці законодавчі документи в першу чергу вирішують соціальні питання, що виникли під час міграції людей з окупованих територій на контрольовану українською владою частина країни. Це такі законопроекти як: безкоштовне харчування у садках для ВПО, законне право брати участь у президентських або парламентських виборах, яке вони втратили і досі не мають.

За словами Георгія Туки, значна частина переселенців зі східних областей працювала у промисловості і зараз у багатьох із них великі проблеми з працевлаштуванням.

— Більшість жителів східних областей працювали на великих промислових підприємствах, а після їхнього переселення в інші українські області з початком війни їм доводиться переорієнтуватися на щось інше. І в найближчому майбутньому Україна не планує будувати великі заводи і фабрики. Але виходячи з рекомендацій іноземних помічників, зараз багато переселенців проходять у Центрах перепідготовки перекваліфікацію, отримуючи нову професію, щоб надалі вони змогли знайти собі роботу,  розповів заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб Георгій Тука.

Всього в Україні проживає 1 мільйон 580 тисяч переселенців, з них 240 тисяч діти, 58 тисяч люди з інвалідністю, а також понад 800 тисяч пенсіонери.

ВПО дуже часто стикаються з великою кількістю проблем, починаючи від пошуку житла і закінчуючи роботою. На сьогодні до центрів зайнятості звернулося понад 60 тисяч переселенців, а вдалося працевлаштувати 20 тисяч.

— В ОРДЛО закрилося 10 шахт, а це означає, що багато людей залишилося без роботи. За нашими підрахунками, кількість людей, які втратили роботу, коливається в районі 150-300 тисяч чоловік. Яка кількість людей шукатиме роботу на контрольованих територіях, дуже важко спрогнозувати. Але мені б хотілося, щоб усі ці люди шукали роботу на контрольованій Україною території, а не в Росії або, не дай Боже, у лавах бойовиків,  зазначив Георгій Тука.

Переважна більшість людей, які переїхали на контрольовану територію, мають або мали приватизовані квартири, будинки, маленькі магазини. Тому більшість чоловіків залишилося в ОРДЛО дивитися за своєю власністю, а жінки разом із дітьми виїздять. І вони не бажають миритися з тим, що їх позбавили майна.

— Кілька місяців тому і у Донецькій, і у Луганській областях керівниками так званих «ДНР» і «ЛНР» було офіційно прийняте рішення про те, щоб на розсуд їхніх комітетів чи комісій житло, де ніхто не проживає, можна було б вилучати, передавати комусь іншому безкоштовно без згоди власника. Саме тому деякі переселенці змушені були повернутися додому, щоб не втратити своє майно,  поділився Георгій Тука.

Міжнародна організація міграції допомагає вирішити багато нагальних проблем з питань переселенців, зокрема вони допомогли відбудувати зруйноване житло та інфраструктуру на Донбасі. Крім цього, МОМ допомогла створити Єдину базу даних для переселенців, особливо даючи консультації з технічних питань. Це дозволило не тільки створити єдиний реєстр ВПО, але й вносити дані щодо всіх потреб переселенців.

Єдину базу даних переселенців на даний момент тестують, і під час її випробування був виявлений ряд технічних проблем, які наразі коригуються.

QHA