ЖЕНЕВА (QHA) -

10 липня 2017 року у Женеві Кримськотатарський Ресурсний Центр і Меджліс кримськотатарського народу організували паралельний захід у рамках роботи X сесії Експертної механізму ООН з прав корінних народів. Даний захід було присвячено порушень прав корінних народів України в умовах російської окупації Криму, повідомив член Меджлісу кримськотатарського народу, голова Кримськотатарського ресурсного центру Ескендер Барієв.

Барієв привітав учасників заходу від імені лідера кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва і голови Меджлісу кримськотатарського народу Рефата Чубарова, подякував країнам-члени ООН за підтримку Резолюції ООН по Криму від 19 грудня 2016 року, Комітету міністрів Ради Європи за Рішення по Криму від 3 травня 2017 року, а також міжнародним правозахисним організаціям за підтримку кримськотатарського народу.

У своєму виступі Ескендер Барієв окреслив дії окупаційної влади, які грубо порушують статті Декларації ООН про права корінних народів, Загальної Декларації ООН про права людини і IV Женевську конвенцію. Також він поінформував про ідею Міжнародного руху солідарності з кримськотатарським народом.

Виступаючи на сесії Експертного механізму професор Борис Бабін підкреслив факт відмови РФ виконати наказ Міжнародного суду ООН про необхідність скасування заборони Меджлісу.

Активіст кримськотатарського національного руху, координатор «Кримської солідарності» Абдурешит Джеппаров, у якого у вересні 2014 року були насильно викрадені син і племінник, поінформував учасників про зниклих безвісти і загиблих людей за період окупації Криму РФ. До теперішнього часу про долю цих хлопців нічого невідомо. Ридван Барі Уркоста запропонував ініціювати створення спеціального доповідача по ситуації з правами людини по кримським татарам у системі ООН.

В рамках паралельного заходу був продемонстрований короткометражний фільм про порушення прав кримськотатарського народу, підготовлений телеканалом ATR і Кримськотатарським Ресурсним Центром.

Також організаторами заходу була презентована ​​виставка про історію та культуру кримськотатарського народу, підготовлена ​​Естонським інститутом з прав людини, Міністерством інформаційної політики України, Кримськотатарським Ресурсним Центром за підтримки Міністерства закордонних справ Естонії. Істориком-консультантом даної виставки є Гульнара Абдулаєва.

Також була представлена ​​експозиція портретів політичних в'язнів, зниклих безвісти і загиблих за період окупації.

Крім того, Екскендер Барієв повідомив, що 10 липня відбулася зустріч із третім секретарем з прав людини Постійної Місії Естонії в ООН та інших міжнародних організаціях у Женеві пані Merje Magi, а 11 липня відбулася зустріч члена Меджлісу кримськотатарського народу, Голови Правління Кримськотатарського Ресурсного Центру Ескендера Барієва і професора Бориса Бабіна зі Спеціальним доповідачем ООН з питань корінних народів пані Вікторією Таулі-Корпус. Зокрема обговорювалися питання насильницьких викрадань і вбивств представників корінних народів у Криму, незаконні арешти, протиправний заборона Меджлісу і відмова РФ дотримуватися норм Декларації ООН про права корінних народів. У зустрічі взяв участь кримськотатарський дослідник Ридван Барі Уркоста.

11 липня відбулася зустріч члена Меджлісу кримськотатарського народу, голови Правління Кримськотатарського Ресурсного Центру Ескендера Барієва з президентом Постійного Форуму ООН з питань корінних народів Маріам Уоллет Абубакріне, вона була проінформована про насильницькі викрадення і вбивства представників корінних народів у Криму, незаконні арешти, протиправна заборона Меджлісу і відмова РФ дотримуватися норм Декларації ООН про права корінних народів.

12 липня відбулася зустріч члена Меджлісу кримськотатарського народу, голови Правління Кримськотатарського Ресурсного Центру Ескендера Барієва з заступником голови Парламенту Сaамі у Фінляндії Tuomas Aslak Juuso, в рамках якої обговорювалися питання про перспективу міжпарламентської співпраці між Парламентами Сaамі Фінляндії, Швеції, Норвегії та Меджлісом кримськотатарського народу.

Також у роботі Експертного механізму з прав корінних народів брав участь юрист В'ячеслав Ломброзо.

Кримськотатарський Ресурсний Центр висловив подяку Постійному Представництву України в ООН та інших міжнародних організаціях у Женеві, в особі першого секретаря пані Ольги Кавун.

Організація паралельного заходу в рамках роботи X сесії Експертної механізму ООН з прав корінних народів була здійснена за підтримки міжнародного фонду «Відродження».

ФОТО: Facebook Ескендера Барієва

QHA