ІЧНЯ (QHA) -

В Ічні Чернігівської області відкрили пам'ятну дошку першому муфтію мусульман Криму, Литви, Польщі, ініціатору Першого Курултаю кримськотатарського народу, першому главі Кримської народної республіки Номану Челебіджихану, передає з місця події кореспондент QHA.

Меморіальну дошку розмістили на будівлі залізничного вокзалу. На церемонії відкриття були присутні заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умеров, заступник міністра інформаційної політики Еміне Джапарова, чиновники Чернігівської обласної адміністрації.

— Номан загинув у 33 роки. У 1918 році більшовики розстріляли його у севастопольській в'язниці. Радянський період вихолощував низку історичних фактів. Його ім'я не згадувалося ніде, ні в який період, але для кримських татар він був символом і прикладом для наслідування. Але до РФ у нас претензії не тільки до подій столітньої давності. Ще у 1781 році була перша анексія Криму, і з тих пір наші біди не припиняються. Бажання знищити наш нескорений народ не полишає російських царів. І останній російський цар — Путін, зараз готується знову стати президентом РФ — сказав Умеров.

Як зазначив голова громадської організації "Українська ініціатива" Юрій Костенко, Номан Челебіджихан був на вокзалі в Ічні під час поїздок до Санкт-Петербурга.

— У 1912 – 1917 рр. він приїздив спочатку на навчання, а потім у робочих справах до Санкт-Петербурга. Тоді потяги стояли тут довше і він мав можливість вийти на перон. Назва Ічня має тюркське походження, і це вплинуло на той факт, що Номан звернув увагу на наше місто, — сказав він.

Нагадаємо, у п'ятницю, 23 лютого, у Києві відбудеться турнір з національної кримськотатарської боротьби куреш, присвячений Номану Челебіджихану.

QHA