АНКАРА (QHA) -

15 грудня у столиці Туреччини Анкарі відбувся урочистий прийом на честь 100-річчя від дня проведення Першого Курултаю кримськотатарського народу і створення Кримської Народної Республіки.
 
В урочистостях взяв участь народний депутат України, голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, посол України у Туреччині Андрій Сибіга, депутат від партії "Справедливості і розвитку" Хусеїн Шахін, голова Товариства культури та взаємодопомоги кримських татар Мюкремін Шахін, а також багато представників турецької діаспори.
 
Традиційне святкування почалося зі звучання трьох гімнів — кримськотатарського, турецького та українського.
 
Із вступною промовою перед гостями виступив голова Товариства культури та взаємодопомоги кримських татар Мюкремін Шахін, зазначивши, що захід організовано з метою відзначити 100-річчя від дня проведення Першого Курултаю кримськотатарського народу, а також створення Кримської Народної Республіки та вшанувати пам'ять тих героїв, які зібрали Перший Курултай і оголосили про створення республіки.

— Просвітницький рух, розпочатий 1883 року Ісмаїлом Гаспринським, перетворився на велику реформу освіти, виховані на його системі освіти Абдуррешіт Мехді, Асан Сабрі Айвазов, Сеїтджеліл Хаттатов, Джафер Сейдаметов і Номан Челебіджихан 1917 року зібрали Курултай і оголосили про створення Кримської Народної Республіки,  сказав Мюкремін Шахін.

У своїй промові Шахін нагадав про переслідування, що тривають в окупованому Криму.

Ми закликаємо всіх не залишатися байдужими до гніту і насильства, що відбувається сьогодні у Криму, і закликаємо підтримати цей гідний народ у його боротьбі, — наголосив Шахін.

Народний депутат України, голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, подякував усім, хто прийшов на урочистий прийом.

Кримські татари після першої окупації Росії пережили багато горя. Сто років тому освічена кримськотатарська молодь зробила все для того, щоб кримськотатарський народ мав свою батьківщину. Курултай кримськотатарського народу, що зібрався в одному з прекрасних міст Криму, заявив про права корінного народу на весь світ,  сказав Чубаров.

Перший Курултай кримськотатарського народу відкрився 26 листопада (9 грудня за новим стилем) 1917 року у Ханському палаці у Бахчисараї. Він проголосив створення Кримської Народної Республіки, прийняв її Конституцію і державну символіку, після чого оголосив себе парламентом Кримської Народної Республіки. Уряд очолив Номан Челебіджихан.

Другий Курултай був скликаний уже 1991 року, через два роки після початку масового повернення кримських татар з місць, в яких вони проживали після депортації 1944 року.

QHA