КИЇВ (QHA) -

Швидкий розвиток технологій і потужний вплив інформації, а особливо, дезінформації, на всі сфери життя суспільства спонукає державні інституції різних країн спробувати відновити фактично втрачений контроль над інформаційним простором.

Як передає кореспондент QHA, таку думку висловила медіаексперт IMS Антоніна Черевко під час круглого столу «Виклики регулювання Інтернету в Україні: контент та технічні аспекти. Чого очікувати в 2018 році?».

— Зараз у тренді спроби урядів держав втручатися в інформаційний суверенітет. Держави бояться, що втратили певний контроль над своїм інформпростором і вони намагаються його відновити.

За словами експерта, цей тренд в першу чергу пов’язаний із широким поширенням фейкових новин, які дезінформують громадськість та інколи завдають суттєвої шкоди інтересам національної безпеки країн. Причому намагання відновити жорсткий антифейковий контроль в інформаційній сфері притаманний в тому числі країнам Європи, зокрема Німеччині та Франції, хоча й супроводжується обговореннями — як узгодити таке регулювання зі свободою слова та правом людини на доступ до інформації.

Антоніна Черевко розповіла, що зараз у Франції планують прийняти антифейковий закон, який спрямований на певне регулювання соціальних медіа (Facebook, Twitter), а також медіа під іноземним впливом. Причому французські законодавці, не соромлячись, вказують, що під «медіа з іноземним впливом» вони в першу чергу мають на увазі російський вплив. Крім того, в законі пропонується вжити термін «медіа-поліція».

Експерт зазначила, що тема фейкових новин і способи протидії їхньому поширенню зараз широко обговорюються у Європі на різних рівнях. Вона нагадала, що виступ мільярдера Джорджа Сороса на останньому форумі в Давосі напряму стосувався теми фейкових новин, і там він сказав, що великі медіа компані і Facebook — це зло.

Антоніна Черевко також розповіла, що існує проект рекомендацій Ради Єпропи про роль і відповідальність інтернет-посередників. Вони розрізняють два види — ті, що просто передають інформацію, і ті, що здійснюють редакторську або кураторську функцію (наприклад Facebook, який певним чином фільтрує інформацію). Згідно з рекомендаціями, також прописані обов'язки інтернет-посередників, зокрема вони будуть зобовязані навчати свій персонал правам людини; крім того, їм буде заборонено в угодах з користувачами встановлювати юрисдикцію щодо арбітражу в країні, у якій користувач не перебуває.

— В контексті найближчих 5 років інтернет буде регульований. Інтернет-свобода не зникне, але вона буде врегульована, вона не буде абсолютна, — підсумовує експерт.

При цьому експерт з іронією констатувала, що будь-які спроби врегулювати інтернет-простір в Україні наштовхуються на спротив і критику як за наступ на свободу слова, хоча в частині обмеження фейкових новин питання свободи слова є суперечливим.

Нагадаємо, інвестор Джордж Сорос під час виступу на Всесвітньому економічному форумі в Давосі у січні цього року назвав компанії Facebook і Google загрозою для адекватного існування сучасного суспільства. Він розкритикував ці компанії за керування думкою людей і маніпулювання їх свідомістю, висловивши впевненість, що все це відбувається винятково через переслідування корпораціями їхніх власних комерційних інтересів. На його думку, інтернет-гіганти не мають права проводити таку жорстку політику: керувати людьми і викликати у них залежність від своїх продуктів, тим самим загрожуючи сучасній демократії.

Нещодавно єврокомісар з питань безпеки Джуліан Кінг звинуватив уряд Росії у поширенні дезінформації та організації пропагандистської кампанії у Європейському союзі.

QHA