ПЕРЕМИШЛЬ (QHA) -

Захід був проведений за ініціативи Об’єднання українців у Польщі та Греко-католицької парафії Св. Івана Хрестителя. Від міста Львова та області участь у заходах взяли міський голова Андрій Садовий, губернатор Олег Синютка, духовенство Львівщини, а також Генеральний консул України у Любліні Василь Павлюк, а також інші представники дипломатичного корпусу та члени різних об`єднань та організацій України та Польщі. 

Заходи розпочалися з літургії у Кафедральному соборі УГКЦ св. Івана Хрестителя у Перемишлі. Опісля присутні пройшли урочистою ходою від Кафедрального собору до Українського військового цвинтаря в с. Пикуличі у супроводі військового оркестру Національної академії сухопутних військ імені Петра Сагайдачного.

На громадському вічі з-поміж інших промовців виступив і Януш Онишкевич, екс-міністр національної оборони Польщі, котрий зазначив:

— Ми сьогодні прийшли сюди, щоб показати, що ми пам’ятаємо про тих, хто на цій землі спочиває. Але не розходиться лише про них, а про те, щоб пам’ятати про справу, за яку вони воювали. Свого часу Юзеф Пілсудський влучно зауважив, що немає незалежної Польщі без незалежної України. Після нього це повторювали багаторазово, зокрема всі визначні політики незалежної Польщі. Між нами, звісно, є проблеми, як між усіма сусідами. Адже між поляками та українцями було багато трагічних моментів, але наше минуле не повинне визначати, яким буде наше майбутнє. Треба мати розуміння, що нині в Україні, на Донбасі, українці воюють не лише за Україну, а й за Польщу та за всю Європу.

Натомість Петро Тима, голова Об’єднання українців Польщі, наголосив:

— 2018 року Польща святкуватиме сторіччя своєї знову надбаної у ХХ столітті незалежності. Також на цей рік припадає і столітня річниця IV Універсалу Української народної республіки, який став початком формування української держави. Думаю, що з цього місця має піти потужний сигнал, що ми знайшли тут спільну точку зіткнення, спільний знаменник. Лише це може будувати перспективи співпраці України та Польщі на майбутнє.

У 1918-1919 роках біля села Пикуличі діяв один з найбільших у Польщі таборів для інтернованих, який вміщав до 30 тисяч інтернованих українців, вояків і старшин Армії УНР та полонених вояків УГА. Зараз там діє меморіальний комплекс — цвинтар, на якому поховано близько 2 тисяч вояків.

Ігор Галущак

ФОТО: прес-служби ЛМР, Інтернет

QHA