КИЇВ (QHA) -

21 червня в Києві у рамках Міжнародної конференції «Права людини та управління в сфері безпеки: виклики реформ в Україні» пройшов прес-брифінг. Він був присвячений презентації результатів другого загальнонаціонального соціологічного дослідження, проведеного службою Центру Разумкова в рамках проекту «Моніторинг проблем управління в секторі безпеки України».

Цей проект реалізований Женевським центром демократичного контролю над Збройними силами за фінансової підтримки Королівства Нідерландів. Дослідження було проведене 21-26 квітня 2017 року в усіх регіонах України, крім Криму та Донбасу. Було опитано 2018 респондентів, чий вік дорівнює або перевищує 18 років. Теоретична похибка даного дослідження не перевищує 2,3%. Результати другого соціологічного дослідження підтвердили більшість висновків, зроблених на підставі попереднього, проведеного в травні 2016 року, опитування.

Згідно з опитуванням, головні загрози національній безпеці України мають переважно внутрішній характер і пов'язані, у першу чергу, з неефективністю управління, корупцією та недостатніми можливостями держави у справі забезпечення безпеки громадян.

Економічна криза, падіння рівня доходів, корупція, засилля олігархів — проблеми, які найбільше турбують українців. Навіть у рейтингу зовнішніх загроз небезпека військової агресії та гібридної війни, всупереч її об'єктивній актуальності, поступається фінансовим проблемам, в яких українці бачать більш серйозну небезпеку для держави.

— На рівень безпеки найбільше впливає війна на Сході. При цьому найбільше українців турбують внутрішні загрози: економічна криза і рівень корупції та потрапляння в залежність від заходу через багатомільйонні іноземні кредити, — розповів на брифінгу директор соціологічної служби Центру Разумкова Андрій Биченко.

За його словами, українці не чекають захисту від національних силових структур, але довіру громадян до Збройних сил України, Національної гвардії та добровольчих батальйонів досить висока, на відміну від довіри до президента і чиновників державного апарату.

— У результаті реформи поліції ставлення громадян до неї стало більш позитивним. Хоча ще пару років тому ставлення до правоохоронців було одним з найгірших серед держорганів. Ще однією новою позитивною тенденцією (яка не спостерігалася з 2013 року) стало те, що громадяни, які протягом року мали контакти з поліцією, переважно позитивно відгукувалися про роботу правоохоронців, — зазначив Биченко.

Нагадаємо, демократичне управління в секторі безпеки є загальновизнаним принципом західних демократій. Забезпечення верховенства права та захист прав людини є наріжними каменями стійкого розвитку і добробуту. Політика і практика національної безпеки в демократичних країнах Європи — від місцевого до державного рівня — визначається також вимогами Європейської конвенції з прав людини.

У контексті сьогоднішніх реформ сектора безпеки України, з метою усунення існуючих недоліків в якості виконання безпеки функцій, персонал головних відомств держави, що належать до сектору безпеки, насамперед поліції та СБУ, активно залучені в додаткові тренувальні заходи з правозахисної тематики.

Однак після двох років реформ все ще залишаються питання забезпечення комплексного підходу сектора безпеки до забезпечення прав людини, у тому числі гендерної рівності на основі досягнутих результатів і своєчасного виявлення існуючих викликів.

ФОТО: QHA, інтернет

QHA