КИЇВ (QHA) -

У Києві відбулося прощання і перепоховання останків поета і письменника Олександра Олеся, а також його дружини Віри Кандиби, які були перевезені до Києва з Чехії після ексгумації, передає кореспондент QHA.

Панахида по Олександру Олесю проходила у Свято-Володимирському кафедральному соборі. У ній взяли участь президент Петро Порошенко разом із дружиною Мариною Порошенко, міністр культури Євген Нищук, а також багато митців і сотні простих українців.

— Олександр Олесь, можливо, як ніхто інший, глибоко розкрив біль душі людини, втрати Батьківщини і авторську колонку в еміграції. Його поезія показує, як треба любити Україну. Одночасно вона розкриває всю біль і трагедію відсутності державної нації, народу, який втратив свою незалежність, не скористався шансом вийти на широку дорогу цивілізованого європейського життя, який ми мали сто років тому, — сказав Порошенко.

Панахиду служив Святіший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет, який зазначив, що хоча Олесь жив і помер за межами України, він любив Батьківщину і свою любов втілював у поезії.

Після панахиди учасники траурної процесії вирушили на Лук'янівський цвинтар. Тут свої урочисті промови виголосили родичі поета, українські митці та представники Сумської обласної та Білопільської районної влади.

— Складно описати той шок, який пережила наша сім'я у зв'язку з тим, що трапилося з прахом Олександра і Віри. Але, можливо, це той випадок, коли не було б нещастя, та нещастя допомогло — Олександр Олесь повернувся до України. Я думаю, що це його було найбільше бажання у житті. Ми всі пам'ятаємо, як він писав: немає сонця і немає щастя ніде, крім як у рідному краю, — сказала на церемонії прощання дружина онука Олександра Олеся, Ольга Кандиба.

Після завершення труни з останками Олеся і Кандиби були опущені в землю під гімн України у виконанні духового оркестру і канонади з пострілів.

Як розповів міністр культури Євген Нищук, перепоховання Олександра Олеся на Лук'янівському кладовищі послужить початком створення тут «Алеї почесних перепохованих українців».

— Ситуація, яка склалася з Олесем, повинна у більшій мірі показувати, що та частина людей, яка несла пам'ять за нашими видатними діячами, вони самі вже в похилому віці, і немає гарантії, що наступні покоління будуть так само дбайливо ставитися до цього. Відповідно, держава повинна брати це на контроль. І ми виходили з вибору місця для перепоховання Олеся, щоб можна було залишити місце для таких почесних перепоховань, — зазначив міністр.

Нагадаємо, український поет і письменник Олександр Олесь був похований у 1944 році у Празі на Ольшанському цвинтарі.

3 січня останки Олеся і його дружини Віри Кандиби були ексгумовані у зв'язку з тим, що за місце на кладовищі необхідно платити 20 тисяч крон на 10 років. Весь цей час за могилу Олеся платив представник української діаспори Володимир Михайлишин. Однак, після його смерті, його син прийняв рішення поховати батька на місці поета.

Президент України доручив МЗС втрутитися у ситуацію з ексгумацією Олеся. Після цього 14 січня влада Чехії дала дозвіл на передачу Україні останків, а 27 січня вони були доставлені до Києва.

Довідка. Олександр Олесь (23 листопада 1878, Крига, Харківська губернія — 22 липень 1944, Прага, Чехія) — український письменник, драматург, представник символізму, батько відомого політичного діяча Олега Ольжича. Написавши кілька збірок віршів ( «З журбою радість обнялась», «Поезії. Кн. ІІ», «Книжка третя») був змушений покинути Україну в зв'язку з початком її окупації більшовиками у 1919 році. Подальші свої творіння писав з еміграції. Засуджував українських культурних діячів за підтримку більшовиків ( «І ти продався їм, Тичино...»). Класик української літератури був схоплений нацистами за свої публікації та висловлювання і загинув у концентраційному таборі Заксенхаузен.

QHA