КИЇВ (QHA) -

Українська пенітенціарна система не справляється з ресоціалізацією ув'язнених. Таку думку висловив виконавчий директор Експертної центру з прав людини Юрій Бєлоусов під час прес-конференції в Києві 23 листопада, передає кореспондент QHA.

Він зазначив, що в європейській практиці робиться акцент на тому, щоб повернути людину, яка вчинила злочин, до нормального життя.

— Жорстокість покарання не впливає на рівень злочинів. Після того, як люди відбули своє покарання і повертаються на свободу, приблизно кожна третя знову скоює злочин. Міжнародне співтовариство зрозуміло це раніше нашої пенітенціарної системи, і вони почали шукати інших методів зниження рівня злочинності та того, як повернути людину, яка вчинила злочин, до нормального життя. І європейські пенітенціарні установи спрямовані не на те, щоб ізолювати людину та максимально її розлютити, а повернути у суспільство і зробити безпечною для оточуючих, — розповів Бєлоусов.

За його словами, в'язниці, в яких звертають увагу на соціалізацію та адаптацію правопорушників, більш ефективні з точки зору превенції подальших злочинів і зниження рівня злочинності в цілому.

— Згідно з українським законодавством, завдання покарання — це ізоляція правопорушника та ресоціалізація. Але наша система більше справляється з ізоляцією, ніж з ресоціалізацією, і до суспільства повертаються люди, які не готові до нормального життя. Людину тут ніхто не чекає, мало хто з роботодавців візьме до себе колишнього ув'язненого через стереотипи, він злий, тому що його катували і принижували у в'язниці. І що цій людині робити далі? Виходів небагато, і часто вона вчинює повторний злочин, — зазначив Бєлоусов.

Експерти центру з прав людини опитали 106 ув'язнених із 5 в'язниць, щоб зрозуміти, що саме їх не влаштовує в умовах утримання у в'язниці.

— Половина опитаних були жінки, і половина — чоловіки. Це були як особи, які засуджені вперше, так і ті, які мають неодноразові терміни, — сказав Бєлоусов.

Як виявилося, жінок найбільше приводить у пригнічений стан неможливість повноцінного контакту з сім'єю, велика кількість часу, який витрачається на роботу і неможливість побути на самоті. Чоловіки найбільше стресу отримували після прибуття до в'язниці та спроби пристосуватися до нового життя і умов утримання.

QHA