КИЇВ (QHA) -

Українські адвокати виступили із заявою на підтримку своїх кримських колег, зокрема Еміля Курбедінова, який 26 січня був затриманий ФСБ, а після заарештований так званим «судом» на 10 діб.

QHA публікує текст заяви українських адвокатів про переслідування їхніх колег в окупованому Криму:

26 січня 2017 року в Криму заарештували на 10 діб відомого адвоката Еміля Курбедінова. Еміль Курбедінов захищає багатьох кримчан, переслідуваних владою РФ з політичних мотивів: українського журналіста Миколу Семену, кримськотатарських лідерів Ахтема Чийгоза та Ільмі Умерова, фігуранта справи «кримських диверсантів» Редвана Сулейманова і багатьох інших.

У момент затримання Еміль Курбедінов прямував в Бахчисарай для надання допомоги родині, до якої вранці прийшли з обшуком. «Підстава» арешту: поширення нібито «екстремістських матеріалів», яке відбулося в 2013 році (ст. 20.3 КоАП РФ). «Екстремістські матеріали» — це відео з мітингу Хізб ут-Тахрір (організації, забороненої в РФ, але не в Україні), проведеного в Сімферополі в червні 2013 року, посилання на яке перебувало в соціальній мережі «ВКонтакте».

Одночасно представники «Центру з протидії екстремізму» РФ провели обшуки офісу і житла адвоката Курбедінова вже у кримінальній справі (ч. 2 ст. 205.5 Кримінального Кодексу РФ — тероризм), під час яких були вилучені носії інформації, що містять адвокатську таємницю.

Очевидно, що зазначені дії — затримання з подальшим арештом за очевидно незаконними підставами (розміщення відео чотири роки тому, коли навіть теоретично це не могло бути порушенням) і проведення обшуків з порушенням адвокатської таємниці — це спланована акція з метою тиску на Еміля Курбедінова, виведення його з політичних процесів, а також — залякування інших адвокатів і правозахисників, які працюють у Криму.

Міжнародний кримінальний суд у своєму звіті від 14 листопада 2016 зазначив, що «ситуація на території Криму і Севастополя рівнозначна міжнародному збройному конфлікту між Україною і Російською Федерацією», який «почався не пізніше 26 лютого» 2014 року, і що «право міжнародних збройних конфліктів може бути застосовано і після 18 березня 2014 у тій мірі, в якій ситуація на території Криму і Севастополя буде рівнозначна триваючому стану окупації».

Тобто на даний момент до правовідносин на території Криму застосовується Женевська конвенція від 12 серпня 1949 року про захист цивільного населення під час війни, ст. 70 якої встановлює, що держава-окупант не може заарештувати, переслідувати або засуджувати осіб, що захищаються Конвенцією, за дії або думки, вчинені або висловлені до окупації або в період тимчасового припинення її дії, за винятком випадків порушень законів і звичаїв війни.

Стаття 7 Європейської конвенції з прав людини, ратифікованою як Україною, так і РФ, закріплює аналогічний принцип «ніякого покарання без закону», а саме: ніхто не може бути визнаний винним у вчиненні будь-якого кримінального злочину (до яких за практикою ЄСПЛ відносяться також і адміністративні правопорушення, за які може бути призначено покарання у вигляді арешту) на підставі будь-якої дії або бездіяльності, які на час їх вчинення не становила кримінального правопорушення згідно з національним законом або міжнародним правом.

Очевидно, що арешт Еміля Курбедінова і визнання його винним в адміністративному правопорушенні — грубо порушує дану статтю.

Крім того, окупаційними властями РФ вищезгаданими діями порушені також наступні статті Європейської конвенції з прав людини: ст. 5 (право на свободу та особисту недоторканність), ст. 10 (свобода вираження думки), ст. 8 (право на повагу до приватного життя), ст. 6 (право на справедливий суд), оскільки Еміля Курбедінова фактично вивели з процесів, у яких він захищав своїх клієнтів як адвокат, одночасно залякали інших адвокатів, чим позбавили підзахисних ефективного захисту і відповідно права на справедливий суд.

Відповідно до Декларації про права та обов'язки окремих осіб, груп і органів суспільства заохочувати і захищати загальновизнані права людини та основи свободи, прийнятою резолюцією 53/144 Генеральної Асамблеї ООН від 9.12.1998 р., кожна держава несе головну відповідальність і обов'язок заохочувати і захищати усі права людини, щоб всі особи, що знаходяться під її юрисдикцією, могли користуватися всіма цими правами і свободами на практиці.

Разом з тим, фактично в Криму відсутні міжурядові та міжнародні правозахисні організації, відсутні будь-які моніторингові місії. Окупаційна влада РФ не дотримується вимог Женевської конвенції про захист цивільного населення, Європейської конвенції з прав людини, інших міжнародних норм і власного законодавства. До Криму фактично заборонений в'їзд великій кількості українських журналістів, правозахисників, адвокатів. Знищена свобода слова, думки і мирних зібрань. Кримські адвокати, які не бояться чесно виконувати свою роботу, — остання перешкода на шляху до повного безправ'я і нехтування прав людини владою РФ на території анексованого півострова.

Ми, українські адвокати, висловлюємо протест проти арешту і переслідування Еміля Курбедінова, інших адвокатів і правозахисників, а також — проти цинічного порушення прав людини, у тому числі — громадян України — владою РФ на території анексованого Криму і просимо:

 Президента і Уряд України вжити всіх заходів, у тому числі дипломатичних (звернутися з офіційними заявами, нотами протесту) з метою негайно звільнити адвоката Еміля Курбедінова, а також припинити порушення прав людини в Криму. Ініціювати створення міжнародної незалежної наглядової місії за дотриманням прав людини в Криму.

Міжнародні міжурядові організації, а саме: Раду Європи, Організацію з безпеки Ради Європи, Організацію Об'єднаних Націй, Європейський Союз — засудити дії РФ у Криму щодо переслідування адвокатів і правозахисників, застосувати персональні санкції до осіб, причетних до цих переслідувань, сприяти створенню міжнародної незалежної наглядової місії за дотриманням прав людини в Криму.

Як повідомляло QHA, російські адвокати, у тому числі ті, які працюють в окупованому Криму, звернулися до Федеральної палати адвокатів Російської Федерації з проханням прийняти низку заходів щодо захисту адвоката Еміля Курбедінова і не допустити його суто політичного переслідування. За словами адвокатів, «судова система в Криму зведена до стану формальної інстанції, кримські суди не виконують елементарні норми законодавства, ігнорують рішення і роз'яснення вищих судів РФ».

 Фото: інтернет

QHA