КИЇВ (QHA) -

За весь час окупації Криму в Україні офіційно зареєстровано лише близько 5 тис. випадків смерті і народження людей на півострові, що відповідає 10 — 15% від усієї кількості. Про це на прес-конференції у Києві повідомила юристка Української Гельсінської групи Дар'я Свиридова.

За її словами, тільки за 2016 рік на території Криму (не враховуючи місто Севастополь) народилося більше 22 тис., а померло більше 10 тис. осіб. Причиною такої різниці у показниках є існуюча для кримчан в Україні судова процедура для отримання посвідчень, які, на думку правозахисників, не відповідають потребам жителів півострова.

— Судова процедура визнання таких фактів не вирішує проблему документування і геть не відповідає зобов'язанням України. Фактично суди сьогодні виконують невластиві функції і підміняють собою певну адміністративну процедуру, — зазначила Свиридова.

Ця процедура займає кілька місяців і викликає матеріальні труднощі у кримчан, які хочуть отримати свідоцтва українського зразка. При цьому українські суди для ухвалення рішення розглядають документи, які видає людям окупаційна влада Криму, що є порушенням закону.

— Встановлення адміністративної процедури для отримання свідоцтв про смерть і народження — зобов'язання, яке Україна взяла на себе в рамках національної стратегії. Також це побажання Ради Європи щодо захисту прав тимчасово переміщених осіб (ТПО), — підкреслила Свиридова.

За словами юристки, після ухвалення 18 січня закону про деокупацію Донбасу, мешканці окупованого Сходу, на відміну від кримчан, матимуть таку можливість.

Раніше QHA повідомляло, що правозахисники закликали Україну замислитися про деокупацію півострова вже сьогодні.

QHA