КИЇВ (QHA) -

Постійний представник України при ЮНЕСКО Олег Шамшур провів зустріч з генеральним директором Міжнародної ради зі збереження пам'яток і визначних місць (ІКОМОС) Марі-Лаурою Лавенір, повідомляє МЗС України.

Під час зустрічі були обговорені актуальні питання збереження об'єктів культурної спадщини України на тимчасово окупованій території АР Крим та м. Севастополь, пов'язані з викликами у результаті порушень російською окупаційною владою міжнародного права, а також конвенції ЮНЕСКО.

Під час зустрічі увагу глави ІКОМОС було привернуто до питання руйнування РФ Ханського палацу в Бахчисараї та інших актуальних проблем.

— Зокрема, йшлося про стан збереження об'єкта всесвітньої культурної спадщини «Стародавнє місто Херсонес Таврійський та його хора» і публікації на сайті РФ про «досягнення» у рамках нелегальних розкопок і досліджень на його території; загрозу знищення Ханського палацу в Бахчисараї у результаті варварських «реставраційних» робіт; нелегальних розкопок пам'ятника «Курган Госпітальний» в Керчі; будівельних роботах, що руйнують медресе і мечеть хана Узбека у Феодосії, а також проблеми переміщення культурних цінностей з України до РФ, зокрема, картин з Національної картинної галереї імені І. Айвазовського у Феодосії, — йдеться у повідомленні.

Було наголошено на важливості реагування ІКОМОС на зазначені проблеми і необхідність більш активної ролі організації в сприянні збереженню цих та інших культурних цінностей України в окупованому Криму.

Представників ІКОМОС ознайомили з деталями процесу впровадження моніторингу ситуації в АР Крим та м.Севастополь з боку Секретаріату ЮНЕСКО в рамках практичної реалізації рішень Виконавчого ради ЮНЕСКО «Моніторинг ситуації в Автономній Республіці Крим (Україна)». У цьому контексті висловлено сподівання щодо залучення ІКОМОС до комплексного моніторингу.

Відзначивши деякі аспекти компетенції ІКОМОС та проблеми доступу до об'єктів, Лавенір, разом з тим, запевнила, що рада уважно вивчить порушені питання та обміркує шляхи їхнього вирішення.

Раніше екс-глава Республіканського комітету АРК у справах міжнаціональних відносин і депортованих громадян, делегат Курултаю кримськотатарського народу Едем Дудаков розповів, що в Криму знищують унікальну черепицю Ханського палацу.

QHA