КИЇВ (QHA) -

Україна має не тільки оперативно внести зміни у Х розділ Конституції щодо статусу Криму, а й розробити та ухвалити відповідні закони, які регламентують роботу інститутів створеної Кримськотатарської автономії. Це дозволить нашій державі у потрібний момент вийти підготовленими і переконливими на міжнародні дискусії з Криму. Про це сьогодні, 27 березня, заявив глава Меджлісу кримськотатарського народу, народний депутат України Рефат Чубаров на конференції "Перспективи розвитку державної політики щодо окупованих територій України", передає кореспондент QHA.

Чубаров зазначив, що необхідно розширити сферу розробки і ухвалення подальших правових актів, які будуть актуальні після внесення змін до Конституції України: закони про вибори представницького органу автономії (його назва поки обговорюється, але в Меджлісі кримськотатарського народу вживають термін «Верховна Рада Криму»), про вибори в Раду автономії, про уряд автономії тощо.

На думку Чубарова, ці закони дадуть відповідь щодо подальшої долі Криму і українському суспільству в цілому, і міжнародним партнерам, що пояснить і посилить позиції України на міжнародних перемовинах.

— Коли почнеться справжнє вирішення кримської проблеми, відновлення українського суверенітету, нам треба буде піти на цю дискусію, на цю, вибачте, бійку, схваленими законами, які дадуть чітку відповідь українському суспільству, кримськотатарському народу, всім людям, які проживають в Криму, нашим міжнародним партнерам про те, як буде розвиватися Крим після відновлення суверенітету України над півостровом, — сказав Чубаров.

Він також висловив тезу про те, що Росія продовжує впроваджувати у міжнародне середовище такі формули вирішення конфлікту з територіальної цілісності України, за якими Крим вона залишає за собою. І тому саме зараз на часі ухвалення законодавчих актів щодо статусу Криму.

На думку глави Меджлісу кримськотатарського народу, доцільно вже зараз, не чекаючи на деокупацію, обговорювати і реалізовувати зміни статусу Криму, оскільки з визначенням статусу Криму держава отримує дієвий механізм щодо повернення півострова під український суверенітет.

Наразі пропозиції з внесення змін до Х розділ Конституції знаходяться на етапі затвердження робочою групою, а потім мають бути затверджені Конституційною комісією.

Рефат Чубаров також озвучив основні принципи, які закладаються у запропоновані зміни до Конституції:

1) Джерелом особливого статусу Кримськотатарської автономії має стати право кримських татар на самовизначення.

2) Конституція Криму затверджується за погодженням з Курултаєм кримськотатарського народу.

3) Кримськотатарська мова має використовуватися в усіх сферах життя нарівні з державною українською мовою, за винятком особливих сфер, де використовується винятково державна мова (військова сфера, охорона порядку).

4) Має бути гарантовано мінімальне представництво кримських татар у Кримському парламенті (третина від загальної кількості).

5) Необхідно закріпити в Конституції тезу, що Курултай кримськотатарського народу, а також Меджліс, що ним обирається, є представницькими органами кримськотатарського народу як корінного народу.

6) Передбачити на базі Декларації ООН про права корінних народів принцип попереднього узгодження з корінним народом під час пухвалення важливих рішень, що стосуються Криму.

На думку Чубарова, створення кримськотатарської автономії не призведе до жодних обмежень прав інших етнічних спільнот, які проживають на півострові. Зміни до Конституції прописані таким чином, щоб не допустити ні домінування етнічної більшості, ні ультиматумів з боку етнічної меншини.

— Ці норми мають встановити реальні запобіжники для недопущення порушень державного суверенітету і територіальної цілісності України в Криму. Те, що ми пропонуємо, жодним чином не обмежує права інших спільнот в Криму, передбачає такі механізми, щоб були збалансовані інтереси усіх етнічних спільнот в Криму. Ми намагалися, щоб усі наші зміни відповідали принципу, що етнічна більшість не може домінувати, а етнічна меншина не ставить ультиматуми, — сказав він.

У той же час народний депутат зазначив, що українській державі необхідно більш активно просувати питання Криму, щоб він тримався у світовому порядку денному нарівні з ситуацією на сході України.

— Зараз кримське питання на відповідному місці у міжнародній політиці більше утримується завдяки громадськості, завдяки Меджлісу, завдяки Майдану закордонних справ. На рівні держави ми не можемо домогтися з партнерами механізмів, щоб Крим був у порядку денному на рівні зі східною Україною, — зазначив він.

Нагадаємо, Чубаров заявив, що зараз в Україні немає політичних сил або політиків, які відверто виступали б проти створення Кримськотатарської автономії.

QHA