КИЇВ (QHA) -

Українська гельсінська спілка з прав людини (УГСПЛ) розробила форму позовної заяви щодо відшкодування збитків за знищене внаслідок війни на Донбасі майно, а також інструкцію щодо її подання до українських судів, і найближчим часом ця інформація буде оприлюднена на сайті організації.

Як передає кореспондент QHA, про це повідомила адвокат Центру стратегічних справ УГСПЛ Юлія Науменко сьогодні на прес-конференції.

За словами Юлії Науменко, проблема знищеного майна та зруйнованого житла внаслідок конфлікту на сході дуже актуальна в Україні і до УГСПЛ було чи не найбільше звернень від громадян щодо саме зруйнованого і втраченого майна в тому регіоні.

Постраждала людина може спробувати домогтися компенсації, зокрема за втрачене житло, подавши відповідний позов до українського суду. Оскільки наразі проводиться Антитерористична операція, а відповідно до закону про боротьбу з тероризмом збитки, заподіяні громадянам в результаті теракту, має відшкодовувати держава.

Юрист також наголошує, що, перш ніж подавати до суду, громадянин має подбати про доказову базу і підготувати відповідні документи. До речі, за словами Юлії Науменко, навіть подаючи позов до українського суду, варто не забувати про можливість подальшого захисту своїх прав у Європейському суді з прав людини. Тому цілком доцільно долучати до документів навіть ті, які видани органами фейкових республік.

— Мають бути докази володіння цим майном (тобто документи, які підтверджують придбання цього майна  або договір купівлі-продажу, або договір дарування, або свідоцтво про право на спадщину, технічні паспорти).

Крім того, треба підтвердити факт завдання цієї шкоди, різними фото-, відео-матеріалами, а також актом обстеження зруйнованого майна. Якщо акт такого обстеження був складений органами невизнаних республік, так званих ЛНР/ДНР, то цей акт все одно треба використовувати, оскільки людина має вжити всі можливі заходи щодо збирання доказів. І якщо, наприклад, в судах міжнародних інстанцій постане питання щодо належності чи неналежності цього доказу, то я вважаю, що він буде прийнятий, оскільки це свідчить на користь людини.

Також доказове значення мають докази свідків у справі, які бачили момент або наслідки руйнування — що будинок і досі стоїть зруйнований і його не було відновлено.

Треба зважити, що органи державної влади не мають доступу до деяких селищ, наприклад Піски або Широкине, куди складно виїхати у складі комісії, то мешканці цих селищ можуть зафіксувати це все фотофіксацією, а також скласти додатковий акт обстеження цього будинку мирними жителями із додаванням відповідної фототаблиці. Цей документ також матиме доказове значення.

Юрист УГСПЛ також додала, що при подачі позовів за відшкодування втраченого через війну майна вони завжди просять суд звільнити людей від сплати судового збору за певними ознаками. По-перше, це шкода, завдана терактом, тобто злочином, і відповідно за компенсацію матеріальної шкоди особа має бути звільнена. Крім того, новий закон про судовий збір передбачає звільнення від судового збору, його зменшення у разі низького доходу громадян або у разі захисту житлових прав.

Юлія Науменко також повідомила, що зараз УГСПЛ супроводжує в українських судових інстанціях близько 20 позовних заяв щодо відшкодування майнової шкоди громадянам. Водночас лише за трьома з них було прийняте рішення, однак за жодним з цих судових рішень громадяни компенсацій не отримали, зокрема через те, що у бюджеті не передбачено кошти на подібні виплати.

QHA