ВІДЕНЬ (QHA) -

В рамках секції «Саморегулювання ЗМІ в умовах конфлікту» на конференції «Свобода ЗМІ в умовах нестабільності» під егідою ОБСЄ обговорювалися такі важливі для роботи журналістів проблеми як об'єктивне висвітлення подій під час конфліктів, стандарти відносин політиків і журналістів, передає кореспондент QHA.

Член незалежного медійного союзу Діана Дуцюк повідомила, що самі журналісти відзначили, що на їхню роботу дуже сильно впливає емоційне сприйняття того, що відбувається в їхній країні і сім'ї.

— Ми вивчили, в чому відмінність підходів до висвітлення у ЗМІ війни на Сході України. Виявилося, що одна група налаштована патріотично, іноді навіть на шкоду професійним стандартам для того, щоб максимально точно донести до глядача позицію держави. Друга група — нейтральна, в цілому вона висвітлює події на Донбасі, дотримуючись професійних стандартів. Нарешті, третя група — вона найбільша, її відрізняє в роботі над редакційними матеріалами те, що вона частково дотримується професійних стандартів.

Діана Дуцюк сказала, що з огляду на те, що в роботі журналістів є істотні відмінності, починаючи з 2014 року, коли РФ розгорнула проти України повномасштабну гібридну війну, у ЗМІ розгорнулася професійна, журналістська дискусія. В результаті п'ять ключових медіа-організацій України створили так званий медійний союз.

На уточнювальне запитання модератора про те, як це впливає на роботу, Діана Дацюк відповіла:

 Немає внутрішніх кодексів чи статутів, аби визначити роботу. І більшість журналістів керувалися своїм досвідом. У них не було допомоги від редакції, щоб пояснити, як треба говорити про те чи інше явище. Ми говоримо про те, щоб виробити кодекс і журналісти могли їм керуватися, — зауважила Дуцюк, — Ми організовуємо круглі столи, на які приходять журналісти і обговорюють різні проблеми. Спочатку ми говорили, що в термінології немає єдиного підходу. Ми говорили з самого початку, що держава не може нав'язувати правила для роботи журналістів для висвітлення тем в умовах війни.

Далі виступив Бент Норбі Бонде, директор мережі «Медіапрогресс», який наголосив на важливості незалежності ЗМІ від влади.

— Я не великий оптиміст, в США є прекрасний Етичний кодекс, але журналісти патріотичніші, наприклад, у нас створили журналістські спільноти для того, щоб розробити кодекс. Тут дуже важливо, щоб політики не втручалися в роботу журналістів.

У той же час, за словами Норбу, держава завжди розуміла важливість ЗМІ і виділяла кошти для них.

Неможливо досягти більшого прогресу, якщо немає підтримки політичних кіл. Тобто, виходить, що держава повинна підтримувати ЗМІ і не втручатися в їхню діяльність одночасно.

Директор школи миротворчості та медіатехнологій у Центральній Азії та Киргизії Інга Сиротська повідомила про те, як розвивається ситуація зі ЗМІ у Центральній Азії після анексії Криму:

— Після окупації Криму у Киргизстані аудиторія практично розділилася на дві частини, зокрема і інтернет-аудиторія. Близько 40 основних телевізійних ЗМІ ретранслювали інформацію про події в Україні самостійно. Потім група журналістів написала проект, і їх відправили в Україну.

Нагадаємо, міжнародна конференція під егідою ОБСЄ «Свобода ЗМІ в умовах нестабільності» проходить у Відні 19-20 червня.

QHA