СТОКГОЛЬМ (QHA) -

Вчора, 11 вересня, у Стокгольмі в центрі ім. Улофа Пальме відбувся захід на тему «Порушення прав людини у Криму і на Донбасі під російською окупацією». Його мета — показати світу жахливі репресії на окупованих Росією територіях України. Організаторами події стали посольство України у Королівстві Швеція і міжнародний центр Улофа Пальме.

З вступним словом виступили генеральний секретар міжнародного центру Улофа Пальме Анна Сундстрем і посол України у Королівстві Швеція Ігор Сагач.

Про переслідування корінного народу Криму російською владою розповіли член Меджлісу кримськотатарського народу, директор інформагентства «Кримські новини» Qirim Haber Ajansi (QHA) Гаяна Юксель, юрист, правозахисник «Української Гельсінської спілки з прав людини» Дар'я Свиридова, керівник «Інформаційного центру з прав людини» Тетяна Печончик, кординатор «Кримської правозахисної групи» Ольга Скрипник.

Учасники заходу нагадали історію окупації Криму Росією, а також підняли проблему систематичних переслідувань кримських татар та етнічних українців на півострові.

Член Меджлісу кримськотатарського народу Гаяна Юксель прокоментувала QHA свою участь у заході.

У своїй промові я акцентувала увагу на кримінальні справи, відкриті окупаційною владою Криму проти кримських татар. Я детально розповіла про ситуацію, яка склалася на півострові  про переслідування, кримінальні справи, тиск і залякування. Свій виступ я почала з інформації про винесення незаконного вироку Ахтему Чийгозу, якому так званий суд присудив 8 років колонії суворого режиму. Це ще один яскравий приклад тиску на кримських татар і прагнення залякати їх. Це показник того, як окупанти ставляться до корінного народу Криму, зазначила вона.

Під час заходу гостям показали фільм «СRY OF THE INDIGENOUS CRIMEAN TATARS IN OCCUPIED CRIMEA», присвячений постійним переслідуванням корінного народу Криму російськими окупантами.

Крім кримської тематики, на заході також підняли проблему порушення прав людини і громадянських свобод в умовах російської окупації на Донбасі. Українські представники в особі голови «Східно-української правозахисної групи» Павла Лисянського, активістки громадської організації «Громадський контроль праці» Віри Ястребової та юриста «Української Гельсінської спілки з прав людини» Надії Волкової розповіли про примусову працю, репресії та дискримінацію стосовно місцевих жителів з боку бойовиків.

Як повідомляло раніше QHA, 11 вересня, так званий Верховний суд Криму у повному обсязі підтримав звинувачення стосовно заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтема Чийгоза, яке вимагала для нього прокуратура  8 років позбавлення волі.

Президент України Петро Порошенко назвав справу Ахтема Чийгоза, за якою окупаційна влада Криму винесла вирок 11 вересня, «черговим вироком Росії, яку ООН визнала окупантом».

Мар'яна Беца зазначила, що «боротьба за Чийгоза» триватиме.

Нагадаємо, після 150 засідань 1 серпня окупаційні судді завершили слідство у справі Ахтема Чийгоза.

9 серпня у своєму останньому слові на «суді» Ахтем Чийгоз заявив, що прийме винесений йому вирок за весь кримськотатарський народ.

Заступник глави Меджлісу кримськотатарського народу Ахтем Чийгоз був затриманий у січні 2015 року за участь у мітингу на підтримку територіальної цілісності України перед будівлею Верховної Ради Криму 26 лютого 2014 року. Тоді мітингувальникам протистояли проросійські активісти, зокрема з партії «Русское единство». Російська влада анексованого Криму звинувачує Чийгоза в організації масових заворушень.

QHA