САНКТ-ПЕТЕРБУРГ (QHA) -

Метою щомісячних акцій «Стратегії-18», що проводяться в двох містах - Санкт-Петербурзі та Москві - 18-го числа кожного місяця, є вираз солідарності з кримськотатарським народом у його боротьбі за свої права.

Активісти хочуть привернути увагу російського суспільства до трагедії корінного народу Криму - від сталінської депортації 1944 року до репресій, що почалися після анексії півострова РФ у 2014-му.

Причиною нової хвилі терору проти кримських татар стало їхнє безкомпромісне ставлення до порушення Росією норм міжнародного права, що виразилося в анексії Криму. Вибір числа 18 не випадковий, сказано в прес-релізі:

Саме 18 травня 1944 року почалася депортація кримських татар, яку є всі підстави вважати геноцидом. Продовження сталінської політики стосовно кримських татар у сучасній Росії стало можливим, зокрема, і тому, що не було дано чесної і жорсткої оцінки злочинам радянського минулого. Наступність імперської політики, заснованої на запереченні прав цілих народів, зберігалася весь радянський період і в наші дні стала причиною схвалення безліччю громадян Росії зовнішньополітичної агресії і територіальних захоплень.

У березні дата проведення акції «Стратегії-18» збігається з річницею, до «всенародного святкування» якої влада намагається залучити громадян Росії. 18 березня 2014 року було підписано договір про входження Республіки Крим і Севастополя до складу Росії. Тому ми говоритимемо про наслідки ухваленого три роки тому рішення не тільки для кримських татар, а і для кожного з нас, громадян Росії, які стали з цього моменту окупантами. Саме слово «окупант» шокує, і ніхто з тих, до кого ми звертаємося, напевно не вважає себе таким. Проте, відповідно до норм міжнародного права, Росія є державою-окупантом, і усвідомити цей новий статус своєї країни нашим співвітчизникам необхідно, щоби прийняти відповідальне рішення - радіти чи сумувати в зв'язку з річницею, підтримувати російську владу в її прагненні до «збирання земель» чи ні.

Для кримськотатарського народу ця дата - початок нового періоду існування «поза законом», нових гонінь і роздування з боку влади ненависті до нього за ознаками національної та релігійної приналежності. Своє ставлення до загрози анексії Криму кримські татари висловили напередодні пам'ятних подій - 26 лютий 2014 року мирною демонстрацією протесту. Зараз продовжує розкручуватися маховик репресій стосовно учасників цієї масової акції, звинувачених окупаційною владою в «організації заворушень» або участі в них. Ми будемо вимагати звільнення всіх в'язнів «справи 26 лютого», припинення кримінального переслідування за сфальсифікованими звинуваченнями фігурантів цієї справи і тиску на їхніх адвокатів.

Однією з найяскравіших демонстрацій свого наміру придушити волю кримськотатарського народу до опору з боку російської влади стала атака на його раду представників - Меджліс. Заборона діяльності Меджлісу кримських татар була підкріплена судовим рішенням про визнання його екстремістською організацією. Адвокат Микола Полозов, який захищав заступника голови Меджлісу Ільмі Умерова, вважає всіх, пов'язаних з Меджлісом, «групою ризику» в зв'язку з можливістю зазнати репресій з боку влади РФ. Ми вимагаємо звільнення Ільмі Умерова, переслідуваного за висловлювання в ефірі різкої критики анексії Криму, і його адвоката Миколи Полозова.

У своєму прагненні до створення «образу ворога» в масовій свідомості російська влада вдалася до випробуваного прийому - залякування загрозою «ісламського тероризму», що нібито виходить від кримських татар. З цим пов'язаний ряд кримінальних справ, порушених проти кримських татар, яким приписується приналежність до релігійної організації «Хізб ут-Тахрір», визнаної в РФ терористичною без будь-якої серйозної мотивації, оскільки в основі її тактики лежать ненасильницькі методи. Жодних дій насильницького характеру фігуранти справи «Хізб ут-Тахрір» не здійснювали, але разом з іншими кримськими татарами й українськими активістами брали участь у протесті проти анексії півострова. Ми вимагаємо припинення «справи Хізб ут-Тахрір» у Криму і звільнення її фігурантів, переслідуваних за інакомислення, а також уже засуджених, які відбувають покарання у цій справі. Сама справа - повністю сфальсифікована і є акцією залякування кримських татар, громадян України, на території якої заборони на діяльність цієї ісламської організації немає. Відправка засуджених до колоній на території РФ - порушення Женевської конвенції.

Ми запрошуємо до участі в акціях «Стратегії-18» усіх громадян нашого міста, які співчувають кримським татарам і обурені репресіями проти них на окупованих територіях України. Ні геноциду кримськотатарського народу!

Нагадаємо, 18 листопада 2016 року в Санкт-Петербурзі почалася безстрокова акція на підтримку кримських татар у форматі одиночних пікетів «Стратегія-18».

ФОТО: інтернет

QHA