КИЇВ (QHA) -

У Верховній Раді презентують експертний звіт у «справі 26 лютого». Він містить детальну реконструкцію подій під Верховною Радою Криму 26 лютого 2014 року і рекомендації керівництву України у зв'язку із наслідками цих подій.

У презентації беруть участь лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв, голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, член Меджлісу Гаяна Юксель, народний депутат ВРУ і віце-президент ПАРЄ Георгій Логвинський, адвокат Микола Полозов, прокурор АРК Гюндуз Мамедов.

— Чи має Росія право розслідувати цю справу? Що саме робить Україна для ефективного розслідування подій 26 февраля? А також нові рекомендації що повинна робити Україна у зв'язку з тим, що сталося після подій 26 лютого, зазначила юрист УГСПЛ Дар'я Свиридова, презентуючи доповідь.

Експерти підготували рекомендації і для країни-окупанта УГСПЛ Росії. Дар'я Свиридова наголосила, що РФ не має права проводити розслідування у даній справі — тільки українські правоохоронні органи.

Також експертній групі було цікаво і те, що зробили міліція і правоохоронні органи України, щоб запобігти трагічні події.

За словами Сергія Остафія, експерта ОБСЄ та Ресурсного центру з прав людини (CReDO, Республіка Молдова), всього вдалося обробити більше 16 годин відео і 1200 фото. Події реконструювалися з урахуванням досвіду протестів у Молдові, Вірменії та Білорусі.

Експерт наголосив, що звіт про «справу 26 лютого» — це результат більш ніж річної роботи групи експертів за підтримки Української Гельсінської Спілки з прав людини, а зібрана інформація перевірялася у декількох джерелах.

Глава Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров зазначив, що коли робота експертної групи наприкінці 2015 року тільки починалася, вже було очевидно: її кінцева мета  показати, що підконтрольний Кремлю суд в Криму, який звинувачує організаторів та учасників мітингу 26 лютого, не має права їх судити.

Він повідомив, що на даний момент готується позов до Європейського суду з прав людини щодо заборони Меджлісу кримськотатарського народу, і матеріали, напрацьовані під час підготовки цієї доповіді, також будуть використані.

Лідер кримських татар Мустафа Джемілєв аргументовано заявив, що всі звинувачення «влади» Криму на адресу учасників мітингу 26 лютого абсурдні.

Вони (окупаційна влада,  ред.) говорять, що наше зібрання було несанкціонованим. Це означає, що ми на своїй українській землі мали звертатися в Москву за дозволом. Це абсурд. При цьому найагресивніші дії були вчинені бандою Аксьонова та самообороною Криму... Те, що зараз було зроблено  це величезна робота, і важливо, щоб про це знала світова спільнота,  сказав лідер кримських татар Мустафа Джемілєв.

Адвокат Микола Полозов, який веде справу першого заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтема Чийгоза, зачитав лист-звернення свого підзахисного, присвячений триріччю окупації Криму.

Нагадаємо, що сьогодні, 23 лютого, у Верховній Раді України проходить День Криму. Мета міжкультурного та правозахисного заходу «День Криму у Верховній Раді України» — демонстрація реальної ситуації в Криму та інформування українського політикуму про фактичний стан дотримання прав людини на окупованій території.

QHA