КИЇВ (QHA) -

Вчора, 6 березня, у Києві в Ісламському культурному центрі «Умма» і вдома у бібліотекаря організації, СБУ провела обшуки, у результаті яких силовики вилучили низку книг, які, за їхніми словами, визнані екстремістськими. Одразу після обшуку муфтій Духовного управління мусульман України "Умма" Саїд Ісмагілов заявив, що мета правоохоронців — залякати мусульман України, які й так стикаються з дискримінацією в суспільстві.

QHA зібрало реакції політиків і культурних діячів України, якими вони поділилися сьогодні на прес-конференції, присвяченій обшукам.

Муфтій Духовного управління мусульман України "Умма" Саїд Ісмагілов

Муфтій заявляє, що вилучені книги до культурного центру підкинули працівники СБУ. При цьому він зазначає, що в усіх випадках обшуків ісламських культурних центрів в Україні були знайдені одні й ті ж книги.

— Я дуже схвильований через це. Я не можу мовчати, адже це мій обов'язок — говорити правду і бути справедливим. Всі обшуки (в Україні, — ред.) закінчувалися однаково — принесли і поклали книги, яких у нас не було. У нас немає списку забороненої літератури, як в Росії, але є постанова про книги, надруковані за кордоном, і поширювані забороненою у 2012 році організацією «Прямий шлях» з Одеси. Суд вирішив, що ці книги варто заборонити. Адже в них, на їхню думку, пропагується культ насильства. Книги, про які йде мова — «Відведення сумнівів» і «Порушення єдинобожжя». Жодної з них у нас в центрі не було, — зазначив він.

Також Ісмагілов підкреслив, що СБУ маніпулювала цифрами, що стосуються вилучених книг, адже згідно з протоколом обшуку, з центру винесли не 100, а 64 книги. При цьому найменувань у списку вилученої літератури усього три. За словами Ісмагілова, маніпуляції з цифрами були потрібні силовикам для надання значущості обшукам.

Шейх Сейран Аріфов, Голова Всеукраїнської асоціації «Альраід»

Аріфов зазначив, що ісламофобія в Україні не з'явилася декілька років тому, а існувала протягом десятиліть.

— Існували політики і сили, яким допомагали силові структури і релігійні організації. Вони постійно розпалювали в Україні ісламофобію і поширювали необгрунтовані звинувачення у бік ісламських організацій. Вони постійно говорили, що в Криму в горах безліч таборів, де готують ісламських терористів і бойовиків. Це тривало десятиліття, — розповів він.

При цьому Сейран Аріфов зазначив, що список літератури, яку поширює організація «Альраід» та інші ісламські організації України, є у відкритому доступі, а значить, силовики почали використовувати інші методи тиску на мусульман.

— Методи сталінських часів, коли анонім пише заяви, а потім під час обшуку щось підкидають, — підкреслив Аріфов.

Рефат Чубаров, голова Меджлісу кримськотатарського народу

Чубаров провів паралель між резонансом, який викликав обшук, і спробами агітувати кримських татар в Криму голосувати на виборах президента РФ.

— За 12 днів в Криму відбудуться незаконні вибори. Зараз окупаційна влада робить все, щоб максимальна кількість людей прийшла на голосування. Вони тиснуть на ісламське духовенство в Криму. Їм погрожують втратою парафій, тиском на родичів. Те, що сталося учора в центрі, величезна послуга ФСБ РФ від СБУ, — зазначив глава Меджлісу.

Також він провів паралелі з працівниками СБУ, які у 2014 році зрадили присягу, і керівництвом служби у Києві, яка, за його словами, «продовжує роботу зрадників».

Чубаров також забрав з собою одну з книг «Дозволене і заборонне в Ісламі», яку працівники СБУ вилучили в Ісламському культурному центрі, і запросив силовиків з обшуком до себе на роботу.

Мустафа Найєм, народний депутат

Мустафа Найєм пов'язав обшуки в Ісламському культурному центрі з розгоном наметового містечка біля Верховної Ради і сказав, що в обох випадках силовики застосовують тиск у відношенні до українців.

— Я б хотів зрозуміти два аспекти питання: законодавчий і релігійний. У першому все дуже просто, адже слідчі і прокурори порушили Кримінально-процесуальний кодекс. З цього приводу ми будемо звертатися до відповідного профільного комітету Ради, щоб вони розглядали дії слідчих і прокурорів. Такі речі (порушення прав, — ред.) останніми днями повторюються часто. Ви все знаєте про ситуацію під Верховною Радою і як силовики діяли там. Зараз відбувається порушення прав громадян та під час суду буде доведено, що докази, які вони (силовики, — ред.) отримали, були отримані незаконно. За релігійною складовою, я вважаю, що сьогодні розпалювати міжрелігійну ворожнечу в тилу наших хлопців на Сході означає удар в спину. Якщо є конкретні речі і закиди до представників організацій, то це треба робити публічно. Робити такі речі (обшуки, — ред.) — це кидати тінь на правоохоронні органи і на всю країну, — підкреслив політик.

При цьому Найєм зазначив, що ситуацію навколо обшуку Ісламського культурного центру варто називати дискримінацією.

— Я не чув про обшуки у відношенні інших релігійних організацій. Причина — лоббі. Вони бояться, адже розуміють, що у разі чого, буде протистояння. Ми можемо називати це як завгодно, але в усьому світі це називається дискримінація, — підсумував депутат.

Ігор Луценко, народний депутат

Депутат, як і його колега Мустафа Найєм, зазначив, що у випадку з обшуком треба говорити про дискримінацію, адже в Україні відомий випадок, коли УПЦМП самовільно захопила територію біля Десятинної церкви, але не понесла відповідальність за ці дії.

— Я неодноразово звертався з приводу цього. Відповідь надходила така — ми не хочемо розпалювати релігійні конфлікти. Цією конфесією (УПЦ МП, — ред.) руйнується пам'ятник ЮНЕСКО, захоплюються будівлі — це все кримінальні злочини, але ніяких слідчих дій не відбувається, — розповідає Луценко.

При цьому депутат зазначив, що СБУ «втратила контроль всередині організації», адже не може стежити за поведінкою співробітників.

Ігор Козловський, релігієзнавець і колишній полонений бойовиків на Донбасі

Козловський згадав момент, коли разом з президентом України Петром Порошенко летів до Києва і той сказав йому, що вчений повертається у нову правову державу.

— Мені сумно і соромно. Коли мене заарештовували в "ДНР", я мріяв про правову, незалежну Україну. Я розумію, що відбувається щось недобре. Коли я сидів у підвалі, бойовики проводили обшук у мене. Тут же я бачу ту ж схему. Вилучали без свідків, підкидали літературу, зброю. Це говорить про те, що щось не змінилося в СБУ, — підкреслив колишній полонений.

Також він зазначив, що література, вилучена СБУ, не була визнана екстремістською вченими.

Раніше QHA повідомляло, що під час обшуку в Ісламському культурному центрі силовики підкинули в учительський кабінет і книжковий магазин вісім книг, які вони "шукали" за постановою суду.

QHA