КИЇВ (QHA) -

У Міністерстві з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб відбулася презентація плану заходів, спрямованих на реалізацію деяких принципів державної внутрішньої політики щодо тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя. Презентація відбулася у приміщенні міністерства за участю заступника міністра Юсуфа Куркчі, представників ЗМІ та громадськості.

Експерти, що працюють над документом, одразу відзначили, що представлений план заходів не є стратегією деокупації Криму, а лише стосується задоволення соціальних і гуманітарних прав внутрішньо переміщених осіб і громадян, які проживають на тимчасово окупованих територіях.

— Основна філософія цього документа створення умов для тих людей, які сьогодні страждають і від яких відвертається держава. Часто з Криму лунають заклики: «Не забувайте нас». Так це якраз і є та система дій, яка може продемонструвати якісь реальні кроки у плані задоволення потреб, створення умов і можливості реалізації прав наших громадян,  наголосила одна з авторів проекту, політолог та керівник програм розвитку громадянського суспільства Українського незалежного центру політичних досліджень Юлія Тищенко, зазначивши, що документ поки що не є досконалим.

За словами Тищенко, документ базується на законах, прийнятих ВРУ ще 2014 року, і рекомендаціях парламентських слухань, що відбулися минулого року.

Як повідомила ще один співавтор документа і співорганізатор громадської організації КримSOS Таміла Ташева, план включає 17 завдань і 59 заходів, а також у ньому вказані 40 виконавців — органів державної влади.

Документ охоплює різні сфери: питання освіти, медичного обслуговування, культури, соціальної допомоги, інфраструктури, власності, спорту, реалізації державно-мовної політики, забезпечення прав і свобод громадян. Окремо у ньому виділена інформаційна сфера та проблема протидії корупції.

Крім того, у плані передбачено облаштування КПВВ на адміністративному кордоні з Кримом згідно з потребами громадян і розміщення у пунктах пропуску центрів надання адміністративних послуг (ЦНАП). Однак, як зазначив заступник міністра Юсуф Курчі, реалізація задуманого потребує чималого фінансування з державного бюджету.

 Сьогодні, за попередніми оцінками, бюджет облаштування двох КПВВ з побудовою одного ЦНАП у пунктах у Каланчаку та на Чонгарі становить близько 300 млн гривень. Звісно, таких грошей у бюджеті немає. Всі інші заходи мають фінансуватися в обсягах бюджету відомств органів виконавчої влади,  сказав заступник міністра.

Юсуф Курчі наголосив, що представлений документ не є повним планом заходів.

— І це не вичерпаний план того, що необхідно робити. Насправді робиться ще більше, ніж це. Однак для збільшення ефективності деякі процеси не можуть бути публічними, додав він.

Роботу над документом вели громадські активісти, експерти і правозахисники, процедура тривала півтора місяці і проходила у кілька етапів.

За словами розробників документа, конкретні терміни виконання даного плану заходів визначити неможливо, адже деякі питання можна вирішити за один раз, інші ж потрібно втілювати в життя щодня.

Поки план не готовий до виконання, адже досі не відомо, скільки часу займуть процедура його узгодження Кабінетом міністрів та прийняття відповідної постанови.

Варто зазначити, що за офіційними даними Міністерства соціальної політики, станом на 13 березня на облік поставлено 1 623 726 вимушених переселенців із зони проведення антитерористичної операції та анексованого Росією Криму, з них  22 тисячі 853 людини з Автономної Республіки Крим і Севастополя.

Нагадаємо, 15 червня 2016 року у Верховній Раді України відбулися парламентські слухання щодо стратегії реінтеграції в Україну тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя.

Як повідомляло раніше QHA, у МІПі пообіцяли презентувати стратегію інформаційної реінтеграції Криму у березні 2017 року.

ФОТО: інтернет

QHA