МАРІУПОЛЬ (QHA) -

Вчора, 24 лютого, у Маріуполі відбулася презентація громадського центру «Дій!». Аналогічні центри вже існують як громадські організації за підтримки ГО «Центр ЮА» та чеської неурядової організації «Людина в біді». Їхньою метою є контроль, моніторинг і рішення проблем, пов'язаних із правами людини і робочою діяльністю урядових і державних органів.

Члени центрів та їхні партнери допомагають громадянам отримувати доступ до інформації, яка має бути відкритою, але з різних причин є недоступною для людей.

— Нам вдалося домогтися у Вінниці відкритості та взаємності від міської ради. Нас цікавив генеральний план забудови міста та його історичного центру. Ми з активістами зіткнулися із проблемою незаконної активної забудови МАФами та іншими будівлями центру Вінниці. Але генеральний план, який мав бути у відкритому доступі, на сайті був завантажений у дуже маленькому форматі, і розглянути його було неможливо. На наш запит першу відповідь ми отримали у вигляді формальної відписки. Але коли із повторним запитом звернувся Центр громадського контролю «Дій!», відповідь була отримана у стислі терміни, і тепер план забудови є у мережі і доступний кожному, щоб будь-хто міг стежити за законністю забудови. Думаю, і у Маріуполі це може бути актуальним питанням, розповіла Інга Фляжникова з вінницького центру «Дій!».

І дійсно, земельне питання у Маріуполі є дуже актуальним. Центр міста забудований повністю, місця у ньому практично не залишилося. На вулицях протягом декількох останніх років з'явилося багато МАФів, які відверто зіпсували зовнішній вигляд міста. З приходом до влади нового мера в останні шість місяців розгорнулася масштабна кампанія з демонтажу незаконно побудованих або встановлених з порушеннями МАФів. Тим не менш, деякі будівлі продовжують псувати зовнішній вигляд міста, але їх не зносять. Місцеві активісти з ГО «Разом» та інших організацій вже обурювалися таким підходом і говорили про кумівство. Поки списки «на знос» маріуполцям недоступні, і залишається лише гадати, що знесуть наступного разу.

Місцеві жителі звернулися із земельним питанням до присутнього на презентації заступника мера Маріуполя. Але на питання, чому одні кіоски зносять, а інші ні, Степан Махсма відповіді не дав. Він говорив про інше:

З приходом до влади нової команди ми намагаємося взаємодіяти із громадськими організаціями. Всі говорять, що я був нормальним до того, як прийшов на теперішню посаду. Коли ти просто здійснюєш цивільний контроль, всі вважають тебе своїм. Як тільки ти переходиш на якусь посаду всі від тебе відхрещуються, і ти автоматично стаєш ненормальним. Я хочу змінити ці стереотипи, і наша команда націлена на відкритість, запевнив він.

Не можна заперечувати відкритості нової міської влади. Але варто віддати належне опозиції, яка і добилася такої відкритості. Минулого року до Маріупольської міськради пройшла команда з п'яти депутатів «Сили людей», розбавивши прозаводську орієнтацію депутатського корпусу.

Громадські працівники з центру «Дій!» обіцяють подальшу співпрацю із владою, незважаючи на те, що ще недавно виступали в опозиції до неї. Як це буде діяти в реальності — час покаже.

QHA