ЛЬВІВ (QHA) -

На проспекті Свободи біля пам'ятника Тарасу Шевченку у Львові відбулася акція «Запали вогник у своєму серці», приурочена до 73-ї річниці геноциду кримськотатарського народу. Її учасники виклали зі свічок контури півострова Крим з цифрою 73, а також національні символи українців і кримських татар — тризуб і тамгу.

Захід організували Меджліс кримськотатарського народу, Всесвітній конгрес кримських татар, громадська організація «Крим SOS», кримськотатарський культурний центр «Кримський дім у Львові» та представництво Духовного управління мусульман Криму у Львові.

Зазначимо, що до акції приєдналися корінні львів'яни і переселенці, гості міста, а також представники влади, зокрема мер Андрій Садовий.

Співзасновник громадської організації «Крим SOS» Алім Алієв на поминальному заході нагадав, що «18 травня у всьому світі вшановують 73-ю річницю сталінської Депортації кримськотатарського народу, яка забрала життя майже половини корінного народу Криму. На четвертий рік окупації Криму Росією доля місцевих кримських татар знову поставлена ​​під загрозу». Він зазначив, що майже дві тисячі киримли знайшли притулок у гостинному Львові.

— Ми разом, ми єдині. Кобзар нас бачить, він дуже багато зазнав у своєму житті, але він завжди вірив. Нас тут також об'єднує віра. Я вірю, що прийде той час, коли наші друзі, колеги зможуть вільно почуватися в нашому українському Криму, який ми дуже любимо. Сьогодні хочу подякувати всім, хто взяв участь у цій акції солідарності, єдності і підтримки. Думаю, що тут, у Львові, всі зазнали цей біль у минулому столітті — виселення, репресії, табори. Ми вас розуміємо, як ніхто. Ми з вами. Слава Україні! так закінчив свою промову мер Львова.

Також на проспекті Свободи розпочався збір підписів під зверненням до міжнародних структур із закликом вжити заходів для припинення окупації Криму Російською Федерацією і захисту громадян України на території півострова.

Крім того, 18 травня, у день 73-ї річниці Депортації кримськотатарського народу, у Львові на проспекті Свободи заплановано жалобний мітинг, а у Першій львівської бібліотеці пройде перегляд фільму «Мустафа» про життєву історію лідера кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва.

Нагадаємо, 18 травня 1944 року у Криму розпочалася депортація кримських татар. Радянська влада звинуватила весь народ у співпраці з нацистською Німеччиною під час Другої світової війни. Тисячі кримських татар вивезли до Середньої Азії. По дорозі і протягом першого року заслання від голоду і хвороб загинули понад 30 тисяч осіб. Кримським татарам дозволили повернутися на батьківщину до Криму лише 1989 року.

12 листопада 2015 року Верховна Рада України прийняла постанову, якою Депортація кримських татар 1944 року визнана геноцидом кримськотатарського народу. Розслідування за фактом Депортації кримських татар було розпочато прокуратурою АР Крим у жовтні 2016 року.

Ігор Галущак

QHA