ЛЬВІВ (QHA) -

Сьогодні, 21 жовтня, влада, духовенство та громада Львова вшанувала пам’ять українців, яких рівно 70 років тому за наказом Сталіна примусово депортували до Сибіру на каторжні роботи. 

У рамках поминальних заходів відбулася панахида та спільна молитва, присутні заспівали гімн України та поклали квіти до підніжжя пам’ятника жертвам комуністичних злочинів, після чого влада та очевидці "Заходу" звернулися до присутніх із промовою. 

— Нам важлива пам'ять про тих, кого вигнали з їхніх домівок. Втрата дому це втрата свободи. Радянська влада завжди намагалася знищити тих, хто мав власну думку, хто хотів будувати свою Україну, щасливу і заможну. Ми мусимо пам’ятати про ті події, щоб вони не повторилися, — зазначила присутня на події заступник голови Львівської ОДА Оксана Стоколос-Ворончук.

— Історія України є складною і сповненою багатьох викликів. Аналізуючи нашу історію, ми бачимо, що єдиний варіант, як вплинути на дух, волю, побороти ідентичність це фізичне втручання. Не говорю про фізичне знищення. А виселення — це найстрашніша і найгірша форма боротьби, яка може бути. Але саме це показує величезний дух, який є в нашої України, який завжди був. Паралель, яка є сьогодні, коли в Україні триває війна, показує, що дух боротьби в українців є. Яка б не була складна історія, ми маємо її пам’ятати, берегти і продовжувати будувати країну. Маємо пам’ятати і творити,  вважає заступник мера міста Андрій Москаленко.

На заході були присутні нащадки очевидців тих страшних подій, а також кілька живих свідків, які це все пережили та дожили до глибокої старості:

— Мені добре запам’ятався той день. 21 жовтня 1947 року. Мені було 14 років. Нас везли товарними вагонами два тижні. Поїзд був завдовжки у 90 вагонів. Немовлята в пелюшках, старі та молоді, хворі і здорові. Нас чекала гірка доля. Але після всього пережитого я хочу попросити сучасну молодь: навчайтеся, дізнавайтеся про ті страшні часи, щоб жоден ворог не зміг з вами зробити того самого,  звернулася до присутніх 84-річна Катерина Пелехата.

Нагадаємо, операція «Захід»  примусове виселення західних українців, проведене 21 жовтня 1947 року. Головним завданням операції було послабити український визвольний рух. Протягом доби виселили 26 644 родини, загалом 76 192 особи. Такими були дані офіційних звітів МДБ. А в документах українського підпілля фігурувала цифра у 150 тисяч вивезених осіб. Вони виконували каторжні роботи в шатхах і колгоспах Сибіру.

QHA