ЛЬВІВ (QHA) -

У суботу, 18 березня, у Львові на проспекті Свободи перед пам'ятником Тарасу Шевченку пройшов пісенний флешмоб на захист політичних прав переселенців. В акції взяли участь громадські активісти, представники органів місцевого самоврядування. Всього на площі зібралося близько 50 осіб.

Захід був організований громадським об'єднанням переселенців «Крим SOS» і благодійним фондом «Хайтарма». Ініціативу підтримали об'єднання учасників бойових дій «Асоціація комбатантів України», ГО «Україна — шлях єдності», «Земляцтво кримських татар у Львові», благодійний фонд «Все заради дітей». Акція пройшла за підтримки посольства Великої Британії в Україні.

Під час театралізованої акції громадські активісти вишикувалися в живий ланцюг, що символізує цілісність України. Виконанням відомої пісні Тараса Петриненка «Україно, Україно!» вони заявили про відсутність права голосу у вимушених переселенців і неможливості для них співати разом із усією країною. Також учасники акції демонстрували плакати з написами: «У мене забрали право голосу. Якого права мене позбавлять наступним?», «Прописка — не вирок, а можливість», «Мовчання — для ягнят», «Я — Громада».

Перед учасниками мітингу виступив координатор юридичної служби Західноукраїнського представництва «Крим SOS» В'ячеслав Ломброзо.

— Більшість людей, які тут зібралися, — жителі тимчасово окупованих територій. Вони тут, тому що вони патріоти, вони люблять Україну. Додому ми зможемо повернутися лише тоді, коли наші будинки будуть звільнені від окупації. А сильна держава можлива тільки тоді, коли в ній сильні державні інститути... Кожен громадянин має право політичного вибору, і якщо будь-яку категорію українців позбавити цієї можливості, таким чином обмежуючи область їх прав і свобод, то це, у кінцевому підсумку, відіб'ється на країні в цілому... Закликаю всіх українців об'єднатися заради реалізації нашого спільного права, — закликав Ломброзо.

— У нас сьогодні одна-єдина вимога — відновити наші базові конституційні права як громадян своєї країни. Ця громадська ініціатива не має ніяких політичних прапорів і символів... Я — кримський татарин і маю український паспорт з моменту здобуття Україною незалежності. Але для людей, які сьогодні представляють владу, ми — «недогромадяни» і «напіввиборці». Так само, як і кілька тисяч переселенців з Криму і Донбасу, я зі своєю сім'єю вже третій рік живу у Львові. Ми працюємо і платимо податки до місцевого бюджету і теж хочемо вирішувати, чи буде облаштований дитячий майданчик у дворі, де живе моя сім'я, яким буде рівень освіти у школі, де навчаються наші діти. Ми вважаємо, що обмеження нашого права на участь у виборах — не що інше, як дискримінація! І не ми одні так думаємо — подібні акції зараз проходять у кількох великих містах України, — сказав у своєму виступі керівник благодійного фонду «Хайтарма» Енвер Бекіров.

Мітинг відвідав севастополець Тимур Барот, бойовий офіцер ВМС, ветеран АТО, «Народний герой України».

— Ще до окупації, перебуваючи у Севастополі, ми з колегами-патріотами закликали владу звернути увагу на те, що військовослужбовці РФ, що мали і український, і російський паспорти, ходили на вибори і делегували в українську владу своїх представників. Ми вимагали обмежити громадян РФ у праві впливати на цей процес у Криму. Але нас не чули... Зараз ситуація зворотна. Ми — громадяни України, які залишили свої будинки в окупації, — позбавлені цього права. Це нонсенс! І ми вимагатимемо повернути це право тим українцям, котрі виїхали з тимчасово окупованих територій, які довели свою відданість країні, а деякі вважають своїм обов'язком захищати її територіальну цілісність зі зброєю в руках! Таким людей чимало, і вони заслуговують не тільки права, але й уваги і поваги! Слава Україні! — такими словами завершив свій виступ Тимур Баротов.

В акції також взяв участь колишній кримський політв'язень Юрій Ільченко.

— Я не з чуток дізнався, що таке тоталітаризм і жахи тюремного ув'язнення, коли був у катівнях окупанта за інакомислення. Але навіть в окупації для моєї сім'ї участь у виборах була настільки важливою, що я разом із старими батьками-інвалідами двічі виїжджав на материк, долаючи сотні кілометрів і масу незручностей, для того, щоб реалізувати це право.

Коли будуть проводитися наступні вибори, хочемо, щоб ми могли віддати свій голос, так само як і всі громадяни України. Мені б дуже хотілося, щоб свобода і демократія панували на моїй батьківщині та через подібні випробування не проходили інші регіони України, — сказав Ільченко.

На закінчення флешмобу прозвучав національний гімн у виконанні кримчанки Злати Огневич.

Довідка. За інформацією Міністерства соціальної політики, станом на 6 березня 2017 року, в Україні зареєстровано 1 622 835 внутрішньо переміщених осіб. Таким чином, без права голосу залишаються майже 4% українських виборців.

Через неврегульоване законодавство внутрішньо переміщені особи вже третій рік не можуть скористатися одним із базових конституційних прав громадянина.

Також проблема неможливості голосування за місцем проживання стосується і так званих «трудових мігрантів», яких в Україні налічується близько 10 мільйонів осіб.

QHA