СІМФЕРОПОЛЬ / Акмесджит (QHA) -

В окупованому Криму і на материковій частині України сьогодні пройдуть заходи, присвячені 166-річчю від дня народження кримськотатарського просвітителя Ісмаїла Гаспринського.

Кримськотатарська бібліотека імені Гаспринського проведе традиційні літературні читання «Світ Ісмаїла Гаспринського», повідомляє прес-служба підконтрольного Кремлю «Міністерства культури». Також місцеві ЗМІ інформують, що у Сімферополі відбудеться урочисте покладання квітів до пам'ятника Ісмаїлу Гаспринському, а також виступи громадських діячів.

Ісмаїл Гаспринський (1851—1914) — кримськотатарський інтелектуал, просвітитель, видавець, письменник, поет і політик, один із основоположників джадідизму і пантюркизму. Ідеологія мислителя ґрунтувалася на прогресивному розвитку суспільства, дружності слов'янських і тюркських народів, неприйняття радикальних вимог соціалістів.

Проте великі зусилля протягом усього життя він направляв на випуск періодичних видань кримськотатарською мовою. У 1883 р. Гаспринський у Бахчисараї організував випуск двомовної (кримськотатарською і російською) газети «Терджиман», присвяченій проблемам мусульман Криму. Вона була першою і протягом багатьох років залишалася єдиною тюркомовної газетою в межах Російської імперії. Проіснувала газета 35 років і регулярно виходила до квітня 1918-го року.

«Терджиман» відкривав світ культури новому поколінню кримських татар, охочих до інтелектуальної освіти та творчості. Газета стала відправною точкою літературного шляху таких відомих у першій третині XX ст. (яких згодом влада намагалася штучно викреслити із суспільної пам'яті) літераторів, як Осман Аргокракалі, Мемет Нузет, Якуп Шакір-Алі, Шаміль Тохторгазі, Обіякім Ільмай, Асан Сабрі Айвазов, Ісмаїл Лятіфзаде, Сеїт Абдулла Озенбашли.

ФОТО: інтернет

QHA