КИЇВ (QHA) -

Рівне 31 рік тому, цього самого весняного дня, 26 квітня, на Чорнобильській атомній електростанції сталася трагедія — вибухнув IV реактор. Вона не тільки принесла забруднення як українських, так і білоруських земель, а й забрала тисячі людських життів — ліквідаторів аварії та простих громадян. Цього дня через десятиліття на території Меморіального комплексу пам'яті жертв Чорнобиля відбувся мітинг-реквієм в пам'ять про всіх, чиї життя забрав «мирний» атом.

Біля київського Свято-Миколаївського храму на Татарці сьогодні людно — тут зібралися сотні людей, на життя яких так чи інакше вплинула аварія на ЧАЕС. Цього дня Святіший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет відслужив тут заупокійну літургію пам'яті загиблих.

— Чому ми називаємо тих героїв ліквідаторами? Тому що якби вони не покрили цю атомну електростанцію, міг би статися страшний вибух, такий, що від Києва нічого б не залишилося. І ми повинні розуміти, від якої біди вони нас захистили, віддавши свої життя, сказав Філарет.

На скорботному мітингу були присутні не тільки ліквідатори, а й представники місцевої влади, військовослужбовці, колишні жителі нинішньої «зони відчуження», постраждалі в результаті аварії на ЧАЕС, вдови померлих ліквідаторів та курсанти. Вони взяли участь у хвилині мовчання за загиблими і церемонії покладання квітів до пам'ятника.

— Я буквально вчора спілкувався з ліквідаторами-пожежними. Їм говорили, що вони поїхали на звичайну пожежу. Але ця пожежа стала катастрофою світового масштабу. Багато з тих, хто пішов, звідти вже не повернулися. Багато хто після того загинув, зокрема у Шевченківському районі понад 5000 постраждалих і понад 3000 ліквідаторів, поділився глава Шевченківського району м. Києва Олег Гаряга.

Самі чорнобильці, незважаючи на вік і проблеми зі здоров'ям, досі залишаються активними та небайдужими громадянами, які продовжують активно брати участь у житті України. Так, за словами президента Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Союз Чорнобиль України» Володимира Войтова, деякі з них навіть воюють в АТО.

— Сьогодні над Україною нависла загроза і йде війна. Але наші чорнобильці, незважаючи на те, що вони втратили своє здоров'я, роблять все можливе і охороняють нашу країну на Сході. Вони роблять все можливе, щоб допомогти своїм братам, повідомив Войтов.

Нагадаємо, 26 квітня 1986 року о 01:23 в результаті серії теплових вибухів на четвертому енергоблоці ЧАЕС був повністю зруйнований реактор, що призвело до значного викиду радіоактивних речовин в атмосферу.

Ця аварія розцінюється як найбільша у своєму роді за всю історію ядерної енергетики, як за кількістю загиблих і потерпілих від її наслідків людей, так і за економічним збитком.

Після аварії з постраждалих районів евакуювали понад 116 тисяч людей, ще 230 тисяч було переселено із зараженої зони. З-поміж постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС померли 167 653 особи, серед них
майже три тисячі її ліквідаторів. Близько 83% постраждалих в результаті Чорнобильської катастрофи страждають на різні захворювання, а серед учасників ліквідації 92%.

QHA