КИЇВ (QHA) -

25 жовтня, о 15:00, у Києві в Парку Вічної Слави відзначать 97-ту річницю кримського татарина, двічі Героя Радянського Союзу, льотчика-випробувача Амет-Хана Султана.

Про це повідомляє прес-служба Меджлісу кримськотатарського народу.

У Парку Вічної Слави пройде церемонія покладання квітів до пам'ятника кримського татарина.

У церемонії візьмуть участь представники Меджлісу кримськотатарського народу, державні та громадські діячі України.

Амет-Хан Султан — національний герой кримськотатарського народу. Радянський льотчик, учасник Другої світової війни. 30 червня 1945 за успішне проведення 603 бойових вильотів, особисто збитих 30 літаків супротивника різних типів і 19 літаків ворога, збитих у групових боях, удостоєний звання двічі Героя Радянського Союзу. З 1947 до 1971 року — льотчик-випробувач. Заслужений льотчик-випробувач СРСР, єдиний радянський льотчик, який випробував понад 50 типів літальних апаратів: ним випробувано в повітрі 107 одиниць техніки.

3 травня 2013 відкрито бюст Амет-Хану Султану в київському парку Вічної Слави, а 15 травня 2014 року — меморіальну дошку біля ДК «Авіатор» Кіровоградської льотної академії Національного авіаційного університету. Дошку встановлено за ініціативою групи авіаторів з Криму «Ватан к'анатлари» на чолі з Нурі Бейтулаєвим. Місце було вибране через неможливість увічнити пам'ять кримськотатарського льотчика на окупованій території Криму.

4 травня 2015 року аеропорту в Сімферополі за постановою Верховної Ради було присвоєне ім'я Амет-Хана Султана. Також ім'ям льотчика назвали мікрорайон у Саках, залізничний зупинковий пункт на 34-му кілометрі лінії Острякове — Євпаторія, вулиці в Алупці, Судаку, Міжводному, Мелітополі та інших.

Раніше QHA повідомляло, що 16 жовтня в Національному музеї України відбулася зустріч, присвячена 110-й річниці з дня народження правозахисника Петра Григоровича Григоренка.

Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров зазначив, що генерал Григоренко за часів національного руху став першою особою для кримських татар, сказавши фразу «Не просіть, а вимагайте», а нині в його особистості кримські татари у тимчасово окупованому Криму знаходять підтримку.

QHA