КИЇВ (QHA) -

У Національному музеї історії України у Другій світовій війні відкрилася виставка «Український Схід». Протягом 2014-2017 років музейним працівникам вдалося зібрати близько 4 тисяч експонатів — військової техніки, зброї, особистих речей і фотографій героїв України живих і загиблих.

Збір матеріалів почався ще 2014 року. Спочатку це була тематична добірка матеріальних свідчень окремих трагічних боїв у Іловайську, Дебальцевому, Донецькому аеропорту, яка згодом переросла у масштабну експозицію.

Експозиція поділена на матеріали різних військових підрозділів. Також тут представлені й речі тих бійців, які загинули зовсім нещодавно, 29-30 січня у Авдіївці, зокрема молодого командира Андрія Кизила.

— Центральна композиція виставки «Хресний шлях» це той шлях України до щастя. Важкий, кривавий. У цій композиції закривавлені речі тих, хто загинув у перші місяці агресії і тих, хто загинув зовсім нещодавно... Ми дуже сподіваємося, що цей тернистий шлях приведе нас до справжнього щастя, розповідає старший науковий співробітник музею Наталія Гамарник.

Вона зазначає, що дорогими її серцю є речі двох героїв України Євгена Подолянчука і Мирослава Мисла. Ці молоді хлопці були не тільки патріотами, які без роздумів кинулися захищати Батьківщину, а й державниками, людьми, які мислили глобально і могли зробити багато для народу.

Зокрема на виставці вперше експонуються нотатки Євгена за 2007 рік, в яких молодик пояснює, що таке патріотизм і формування національної свідомості, які не мають нічого спільного із нацизмом. Він писав: якщо хтось заважає формуванню цієї свідомості, треба боротися з ним...

З квітня по вересень 2014 року хлопець організовував оборону Донецького аеропорту, намалювавши інструкції для військовиків. Завдяки хлопцям, що вижили, вціліли і малюнки Євгена, які вони похапцем зривали зі стін ДАПа, коли той валився. Вони зуміли зберегти пам'ять про цього відважного українця. 14 вересня Євгена Подолянчука не стало.

Мирослава Мислу дуже добре знали у музеї, адже півтора роки тому хлопець приходив сюди — передавав матеріали з фронту. Завжди усміхнений Мирослав розповідав про плани на майбутнє бажання навчати дітей історії.

Він вів фронтовий щоденник і пообіцяв, що обов'язково нам його передасть, коли закінчиться війна,  згадує зі сльозами на очах Наталя.

Відкрив виставку міністр культури України Євген Нищук, який разом із іншими українцями починав боротьбу на Майдані.

Подібні виставки повинні нести усвідомлення мільйонам українських людей того, що за політичними інтригами, колізіями, проблемами є дуже тверде і безсмертне, те, заради чого наші хлопці воюють на передовій. Це тверде усвідомлення української держави і відчуття того, що за український народ ми здатні покладати свої життя, сказав Нищук.

Партнерами проекту стали команда журналістів ТСН каналу «1+1» та волонтери гуманітарної місії «Чорний тюльпан». Так, журналістка ТСН Наталія Нагорна, яка відпрацювала на Сході не одну «журналістську ротацію», розповідаючи всій країні про війну і героїв, зазначила, що мета виставки зберегти правдиву історію національно-визвольної війни, яку в майбутньому важливо розповісти молодому поколінню. Крім того, на думку журналістки, для самих бійців це чи не єдина можливість доторкнутися до пам'яті про своїх побратимів.

Багато бійців вже не можуть ходити на кладовища, на поховання і постійно чути «Герої не вмирають» і «Пливе кача». Слід розуміти, що ми не женемося за тілом, ми сумуємо за духом загиблої людини. Саме тому ця виставка важлива для них, адже це пам'ять і можливість принести сюди квіти, свічки, помовчати разом із побратимами, сказала вона.

Команда ТСН передала музею від бійців 53-ї окремої механізованої бригади один з найбільших прапорів з війни, що висів у Авдіївській промзоні.

На виставці також представлені особисті речі легендарного бійця Ігоря Гордійчука генерал-майора, Героя України, начальника Київського військового ліцею імені Богуна

Виставка буде представлена ​​у музеї на постійній основі, тому всі бажаючі зможуть ознайомитися із новітньою історією України, а також вшанувати пам'ять героїв, загиблих за кожного з нас.

QHA