Notice: Undefined variable: replacement in /home/qha/qha.com.ua/www/alfa/news.php on line 131
КИЇВ (QHA) -

У Києві ввечері 4 вересня, під стінами МЗС України відбулася акція солідарності з мусульманами етнічної групи рохінджа, проти яких у М'янмі влаштували акт геноциду. В акції солідарності взяли участь кілька сотень людей, переважно мусульман, які проживають у Києві. Учасники акції розгорнули плакати із закликами зупинити геноцид. Також у більшості людей, які беруть участь в акції солідарності, в руках були плакати з написами: "Ні терору" а також "Ні геноциду".

Перед присутніми виступили активісти правозахисного руху України, а також представники духовенства.

— Зараз, у 21 столітті, ми бачимо, що стосовно мусульман вчиняють акт геноциду, це неприпустимо, і ми не бачимо жодної реакції, не бачимо жодних дій ні від світової спільноти, ні від урядів сусідніх із М'янмою держав, і єдине, що ми можемо зробити, це вийти і висловити свій протест, сказав муфтій Духовного управління мусульман України «Умма» Саїд Ісмагілов.

На мітингу не обійшлося без провокацій з боку негативно налаштованого проти мусульман молодика, однак учасники акції стримано відреагували на подібні дії, і конфлікт вдалося швидко владнати.

За результатами акції учасники прийняли петицію, яку направлять президенту України, головам міжнародних і правозахисних організацій, а також главі Ліги арабських країн.

Повний текст петиції:

Президенту України

Порошенку Петру Олексійовичу

 

Голові Верховної Ради України

Парубію Андрію Володимировичу

 

Міністру закордонних справ України

Климкіну Павлу Анатолійовичу

 

Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини

Валерії Лутковській

 

Уповноваженому Президента України з прав дітей

Кулебі Миколі Миколайовичу

 

Президенту Товариства Червоного Хреста України

Усиченку Івану Гнатовичу

 

Координатору проектів ОБСЄ в Україні

пану Вайдотасу Вербі

 

Координатору системи ООН в Україні

Пану Нілу Гранту Вокеру

 

Лауреатам Нобелівської премії миру

 

Голові Ліги арабських держав

Амуру Мусі

 

ЗВЕРНЕННЯ

Українське суспільство, зокрема представники інтелігенції, мусульман України, стурбовані трагедією і різаниною мусульманського населення у штаті Ракхайн Республіки Союзу М'янма, в якому проживає народ рохінджа, який традиційно сповідує іслам. Станом на сьогодні під загрозою опинилося майже 800 000 рохінджа, які живуть у Республіці Союз М'янма. Дії уряду Республіки Союзу М'янма фактично є «етнічною чисткою» і «геноцидом». Людей цинічно і жорстоко вбивають, ґвалтують, спалюють живцем, закопують живцем, топлять лише за їхню етнічну приналежність до рохінджа і за сповідування ісламу.

Близько 60 000 людей, здебільшого представники мусульманської етнічної меншини рохінджа, втекли з Республіки Союзу М'янма в Бангладеш (Індонезія) протягом 8 днів і це число продовжує зростати. Люди тікають з країни пішки або на дерев'яних човнах. Більшість біженців — це жінки, діти та особи похилого віку. На кордоні між М'янмою і Бангладешем виникла гуманітарна криза з нестачею продовольства. На багатьох пунктах кордону відсутні притулки і медикаменти. Згідно з повідомленнями Міжнародної організації з питань міграції, нині на території Бангладешу ховається 400 000 біженців з М'янми.

Конфлікт між буддистами М'янми і мусульманами рохінджа почався ще у 1990-х роках. Вважаємо, що недостатня, несвоєчасна реакція світової громадськості на давновідому трагедію (протягом декількох десятиліть) фактично створила умови для безпосередньо «геноциду» і призвела до загрози виникнення масштабного міжрелігійного конфлікту — буддистсько-мусульманського протистояння (хоча не всі послідовники буддизму підтримують злочини і дії їхніх одновірців).

Відсутність можливості на сьогодні продовжувати надавати гуманітарну допомогу постраждалим у зоні конфлікту, переховування чинною владою М'янми фактів злочину «геноциду», реальної кількості жертв конфлікту і кількості осіб, які потребують допомоги, вказують на необхідність негайно застосувати всі можливі механізми ООН і світової спільноти для тиску на чинну владу М'янми. Очевидна потреба делегування світовою спільнотою прийнятної для всіх сторін конфлікту дієвої групи переговірників, яка досягла б гуманітарного перемир'я між чинною владою М'янми і повстанцями, що надасть світовій спільноті можливість забезпечити гуманітарною допомогою постраждалих (продовольчою, медичною, питанням відновлення зв'язків між родичами жертв конфлікту). Союзники чинного уряду М'янми повинні визнати верховенство права у світі, де головна цінність — людське життя.

ООН, світова спільнота, міжнародні правозахисні організації вже висловлювали своє обурення щодо ситуації у Республіці Союзу М'янма. Тіла убитих людей (в т.ч. жінок і дітей) спливли на річці Наф в сусідньому Бангладеші. Винні у «геноциді» в Республіці Союзу М'янма оточують цілі села, не дають можливості мирним жителям безпечно покинути територію країни, розстрілюють мирне населення, при цьому чинний уряд М'янми дезінформує світову спільноту про трагедію, виправдовуючи «геноцид» внутрішнім військовим протистоянням. Світова спільнота повинна публічно і правовим способом через відповідні міжнародні інститути встановити винних у трагедії, визнати цю трагедію «геноцидом», а також після гуманітарного перемир'я і порятунку людей ініціювати притягнення винних до реальної відповідальності в Міжнародному кримінальну суді.

Україна неухильно дотримується норм міжнародного права. Вимагає негайно вказати на неможливість і неприпустимість фактичної депортації жертв «геноциду» з території їхнього проживання.

29.08.2017 року Генеральний секретар ООН Антоніо Гутерреш засудив напади на представників сил безпеки у М'янмі і загибель мирних жителів в ході операції, а також закликав сусідній Бангладеш приймати біженців народності рохінджа, вимагаючи від уряду Республіки Союзу М'янма припинити безчинства.

Ми, українське суспільство, зокрема представники інтелігенції, релігійних організацій, мусульман України вкрай стурбовані подіями у Республіці Союзу М'янма, засуджуємо насильницькі дії уряду у Республіці Союзу М'янма щодо народу рохінджа. Ми закликаємо світову спільноту визнати факт «геноциду» народу рохінджа і надати негайно і реально допомогу для порятунку життів мирного населення і гуманітарну допомогу всім постраждалим.

Цим зверненням просимо керівників відповідних інститутів долучитися до термінових дій:

1. Від імені України висловити офіційну позицію щодо ситуації в Республіці Союзу М'янма.

2. Надзвичайного і Повноважного Посла, Постійного представника України при ООН, представника України в Раді Безпеки ООН ініціювати встановлення факту «геноциду» народу рохінджа, притягнення до кримінальної відповідальності винних осіб за злочини проти людства — «геноцид» народу рохінджа, створення групи переговорників з мирного врегулювання конфлікту, відновлення гуманітарної підтримки, ведення миротворчих сил ООН на територію зони конфлікту.

3. Розглянути можливість ініціювання створення єдиної мережі комунікації (каналу зв'язку) про надання можливості возз'єднання сім'ї серед постраждалих, за допомогою і з ініціативи групи товариства Червоного Хреста, ОБСЄ, Ліги арабських держав.

4. Закликаємо Лауреатів Нобелівської премії миру розробити план заходів з відродження мирного і безпечного існування народу рохінджа у М'янмі.

5. Посилити підтримку всіх громадян Республіки Союзу М'янма з боку державних органів влади України. Проінформувати Всеукраїнську Рада Церков і релігійних організацій щодо громадян Республіки Союзу М'янма, які перебувають на території України, мають статус біженця або особи, що не має такого статусу або особи, яка потребує додаткового захисту, для повноцінної координації соціально-юридичної підтримки українським суспільством.

6. Закликаємо товариство Червоного Хреста в Україні розглянути можливість залучити представників українського суспільства до підтримки постраждалих від конфлікту у М'янмі, які перебувають у таборах «біженців» сусідніх країн М'янми, шляхом надання відповідного статуту учасників гуманітарної місії. Участь представників українського суспільства у складі товариства Червоного Хреста при наданні допомоги постраждалим, зокрема медичної, не зажадає фінансових витрат. У вирішенні цього питання українське суспільство очікує на підтримку Червоного Хреста і небайдужих громадян.

QHA