КИЇВ (QHA) -

Імена загиблих героїв Української повстанської армії, їхні документи, карти та фотографії можна побачити на 12-и тематичних стендах, розміщених перед Національним музеєм історії України. Тут представлена ​​цілісна картина опору Організації українських націоналістів і УПА Третьому рейху.

— Ця сторінка історії досі залишається однією з найменш досліджених і найбільш перекручених радянською та російською пропагандою. Вони досі намагаються представити сучасну Україну як фашистську, а український визвольний рух ХХ століття як зрадників і колабораціоністів. Але це не має нічого спільного з правдою, заявив глава Українського інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович.

Дві сотні фотографій і документів, представлених в експозиції, покликані розвінчати міфи російської пропаганди. Українські та німецькі документи, матеріали НКВД і різні карти показують, як активно українські націоналісти боролися проти нацистів, в яких умовах формувалася повстанська армія, які операції проводила. Тут є і маловідомі матеріали про українців, які розпочали боротьбу 1941 року і незабаром потрапили в німецькі концтабори.

— Ми хотіли показати не тільки те, як члени УПА боролися з німецькими окупантами. Українських націоналістів переслідували не тільки гітлерівці, але і союзники Румунія та Угорщина, адже незалежна Україна не входила в їхні плани. Це маловідомий епізод, і ми вперше представили його на цій виставці, розповів науковий співробітник Центру досліджень визвольного руху Ігор Бігун.

УПА — єдина армія-учасник Другої світової війни, яку створили українці. Це була відповідь нашого народу всім окупантам України.

Відкриття експозиції відвідали і ветерани Української повстанської армії.

Мені було всього сім років, я і не воював. Але допомагав батькові, сестрі, всім рідним, як міг. Пам'ятаю, якось на Великдень приїхали до батька четверо повстанців, кажуть на стійку когось поставити потрібно. Ну він мене маленького і поставив. Навмисно так зробив, тому що коли москалі їхали, вони на дитину уваги не звертали. А я їх побачив і бігом своїм повідомляти, що облава їде, згадує гість виставки Тарас Пащак.

«УПА відповідь нескореного народу» це спільний проект Українського інституту національної пам'яті, Центру досліджень визвольного руху, Національного музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького» та Державного архіву СБУ.

Другу частину експозиції «Повстанці проти комунізму» відкриють у жовтні, напередодні 75-ї річниці створення УПА.

QHA