КИЇВ (QHA) -

Сьогодні, 6 вересня, у Києві відбувся перший у своєму роді Міжнародний симпозіум на тему «Тюркська культура на землях Дешт-і-Кипчак», передає кореспондент QHA.

Організаторами заходу виступили державне підприємство Кримський Дім, Інститут сходознавства ім. Агатангела Кримського та Академія культурних наук турецького міста Трабзон. Симпозіум був організований до 25-річчя встановлення дипломатичних відносин між Україною і Турецькою Республікою, що є дуже символічним.

Зі словами привітання до присутніх українських і турецьких академіків і професорів звернулися заступник директора з наукової роботи Інституту сходознавства Данило Радівілов, глава турецької Академії культурних наук Кемаль Учюнджу, голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, Посол Туреччини в Україні Йонет Джан Тезель і глава Кримського Дому Ахтем Сеїтаблаєв.

Тюркологічні студії в Україні мають досить тривалу історію. Цю традицію заклав знаменитий сходознавець, автор безлічі робіт з тюркської культури та історії Агатангел Кримський, а продовжив засновник Інституту сходознавства, історик і філолог Омелян Пріцак. Як наголосив Данило Радівілов, інтерес українських гуманітаріїв до тюрського культурі абсолютно закономірний. І зараз тюркологія є одним з пріоритетних і таких, що стрімко розвиваються напрямків для українських сходознавців.

— Навряд чи хтось буде заперечувати той факт, що відносини між Україною і тюркським світом мають тривалу і насичену історію. Сьогодні ми можемо констатувати, що рівень двосторонніх політичних відносин між Україною і Туреччиною зростає. Вони економічні і торгові партнери. І для нас важливо, що Туреччина підтримує територіальну цілісність України і не визнає окупацію Криму, продовжуючи підтримувати кримськотатарський народ, наголосив Радівілов.

Під час конференції піднімалися абсолютно різні теми. Зокрема і питання окупації Криму. Це політичне питання, але про взаємодію культур України і тюркського світу необхідно говорити через призму сьогоднішніх подій. Саме тому, щоб говорити про майбутнє, необхідно знати своє минуле, наголосив Рефат Чубаров:

Ви знаєте, яка боротьба розгортається навколо майбутнього тимчасово окупованого Росією Криму. Позиція Росії вам відома, що нібито це споконвічно історична російська земля. І їх не хвилює, що кримська земля має свою історію, історію кримського ханства, історію тих народів, які були частиною цієї землі. Ми не ті, хто хоче будувати майбутнє, тільки озираючись назад. Але ми не можемо не погодитися з тим, що серед деяких турецьких вчених є ті, хто підтримує підходи російських вчених. На щастя, їх всього один-два. Я сподіваюся, що таких симпозіумів, присвячених нашій спільній історії і роздумам про майбутнє не тільки між Україною і Туреччиною, але на всьому великому Чорноморському просторі, буде багато, і вони зроблять свій внесок у благополучне майбутнє наших країн, підкреслив голова Меджлісу.

Симпозіум «Тюркська культура на землях Дешт-і-Кипчак» триватиме два дні. У ньому беруть участь приблизно 30 науковців як з різних куточків України, так і з різних міст Туреччини. Спектр тем на обговоренні надзвичайно великий і різноманітний, починаючи від лінгвістики і закінчуючи культурологією турецького, кипчацького, гагаузького та кримськотатарського народів: розвиток міжкультурного діалогу в полікультурному середовищі гагаузів України, релігійна родинна обрядовість кримських татар у ХХ — на початку ХХІ століття, тематична класифікація найменувань атмосферних явищ турецької мови і безліч інших.

Ще два дні турецькі гості, які прибули у столицю заради участі в симпозіумі, проведуть у Києві за ознайомленням з культурою та історією української столиці. Як сподіваються самі організатори, традиція проведення подібного роду конференцій стане щорічною, і наступна пройде вже у Турецькій Республіці.

Дешт-і-Кипчак — історичний регіон Євразії, який являє собою Великий Степ від низовин Дунаю до Іртиша і озера Балхаш. В перських і арабських джерелах XI-XVI століть також іменується як Кібчак, Хіхчак, Кіччак, Кепчак, Хіфчак. У наш час Половецький степ розташований на території сучасних держав: України, Казахстану, Молдови, Румунії, Росії та південно-східної частині Білорусі.

QHA