КИЇВ (QHA) -

У столиці на Майдані Незалежності проходить акція на підтримку кримського адвоката Еміля Курбедінова, який вже п'ятий день незаконно утримується в Криму.

Українські правозахисники відразу заявили, що вважають переслідування Курбедінова політичним. Заяви на його підтримку видали також авторитетні міжнародні неурядові організації — HumanRightsHouseFoundation, FreedomHouseUkraine, CivicSolidarityPlatform, FrontLineDefenders. Протест заявило і Міністерство закордонних справ України.

На акцію, ініційовану правозахисниками, прийшли представники громадських організацій, Меджлісу кримськотатарського народу, МЗС, адвокати, громадські активісти.

На захід також прийшов голова Меджлісу кримськотатарського народу, народний депутат України Рефат Чубаров.

— Російські окупанти все більше репресують кримських татар, і їм не вдається їх поставити на коліна. Вони хочуть нас розчавити. Вони дісталися до тих, хто захищає нас там. Ми відчуваємо, що це початок переслідувань Курбедінова, — заявив глава Меджлісу кримських татар.

З приводу переслідування адвокатів у Криму Рефат Чубаров зазначив, що це частина розширення репресій і придушення незгодних з окупацією.

— Росія не реагує на вимоги міжнародної спільноти, Росія продовжує придушення всіх інакомислячих у Криму. Кримські татари, які зберігають свою честь і гідність, є об'єктом агресії Росії, і вона робить все, щоб вигнати їх з Криму. Тепер уже взялася за адвокатів. В умовах окупації мало людей, які мають можливість допомагати людям. Їх одиниці. Серед них Микола Полозов і Еміль Курбедінов.

Організатори акції підкреслюють, що арешт Еміля Курбедінована на тимчасово окупованій території Криму означає не тільки незаконне переслідування самого адвоката (що, крім іншого, є порушенням ст. 70 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни), але і позбавляє права на захист його численних підзахисних, серед яких — Ільмі Умеров, Микола Семена, Емір-Усеін Куку та інші фігуранти справ кримських мусульман і «диверсантів» (зокрема, Редван Сулейманов).

На заході з'явилося близько півсотні людей. Учасники акції тримають у руках листівки з хештегом #freeKurbedinov і двері. Активісти продемонстрували перформанс, показавши як співробітники окупаційних спецслужб «закривають» незгодних з окупацією.

Крім того, представники Amnesty International збирають підписи під петицією до де-факто влади Криму з вимогою негайно і безумовно звільнити Еміля Курбедінова і забезпечити можливість виконання всіма адвокатами в Криму своїх професійних обов'язків.

— Це погіршення ситуації на півострові. І вона буде погіршуватися, якщо ми не будемо щось робити, — повідомила представник організації Оксана Покальчук. Вона закликала присутніх показати свою участь, підписавши петицію.

Правозахисники побоюються, що адміністративне переслідування Курбедінова може перерости в кримінальне. Вони закликають офіційну Україну і світ як можна активніше реагувати на репресії проти одного з небагатьох незалежних адвокатів, які ще працюють в окупованому Криму.

— Зараз прибирають найактивніших і ідейних адвокатів. Ми повинні захистити Еміля не тільки як професійного адвоката, а і як правозахисника, який живе цими справами, — заявила Таміла Ташева з КримSOS.

Нагадаємо, як повідомляло QHA, адвоката Еміля Курбедінова затримали вранці 26 січня і звинуватили в правопорушення за статтею 20.3 КоАП РФ (пропаганда або публічна демонстрація нацистської атрибутики або символіки, або атрибутики або символіки екстремістських організацій, або інших атрибутики або символіки, пропаганда або публічна демонстрація яких заборонені федеральними законами) за публікацію в соцмережі в 2013 році. Курбедінов визнав провину частково, зазначивши, що публікацію розмістив, але екстремістською пропагандою, яку йому інкримінують, не займався. Рішенням суду його визнали винним і заарештували на 10 діб.

QHA