КИЇВ (QHA) -

У столичному Музеї Грошей Національного банку України сьогодні відбулася презентація пам'ятної монети на честь 100-річчя Першого Курултаю — національного з'їзду кримськотатарського народу, який відбувся в листопаді 1917 року, передає кореспондент QHA.

— Це дійсно дуже сконцентрований матеріальний виклад новітньої кримськотатарської історії. Сто років тому ми скликали Перший Курултай кримськотатарського народу, і тоді він проголосив Кримську Народну Республіку. Але він не був почутий. Дуже багато аналогій з нашим часом. Знову прийшли загарбники-росіяни, зазначив глава Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров.

Також Чубаров заявив, що створення цієї пам'ятної монети для нього це прояв Україною поваги до одного з корінних народів кримських татар.

Генеральний директор інституту геостратегії ім. Ісмаїла Гаспринського Наріман Устаєв у свою чергу зауважив, що ідея створення пам'ятної монети народилася ще 2016 року.

— Ідея народилася 2016 року, ми тоді працювали спільно з Нацбанком над монетою про геноцид кримськотатарського народу. Тоді ми згадали, що скоро — сторіччя Курултаю. Тоді ми звернулися до Нацбанку, до художників. Відразу почали працювати, дуже швидко створився ескіз. Ми намагалися зобразити на монеті все те, що було прийняте: Конституція, державний прапор, державний гімн, розповів Устаєв.

На аверсі монети розміщено малий Державний герб України, праворуч від нього написаний номінал «5 гривень». Під гербом зображення карти півострова Крим, на синьому тлі якої жовтими літерами написані рядки з гімну кримськотатарського народу: «Я поклявся, Я дав слово померти за народ». Внизу герб кримськотатарського народу тамга. У правому нижньому кутку розміщений логотип Банкнотно-монетного двору Національного банку України.

На реверсі монети дизайнери зобразили делегатів Першого кримськотатарського національного з'їзду на фоні Ханського палацу. На обідку українською і кримськотатарською мовами написано: «Перший Курултай кримськотатарського народу».

Монети виготовлені з металу нейзильбер, діаметром 35 мм. В Україні пам'ятні монети випущені тиражем 35 000 штук — за ціною 43 гривні за штуку. Як придбати монету можна дізнатися на сайті Національного банку України.

Над виготовленням монети працювали художники Володимир Таран, Олександр Харук і Сергій Харук, скульптори Володимир Дем'яненко і Анатолій Дем'яненко.

Курултай кримськотатарського народу — національний з'їзд, вищий повноважний представницький орган кримськотатарського народу.

Як відомо, Курултай у тюркських народів, зокрема і кримськотатарського, є традиційним інститутом вищої державної влади, який скликався у переломні і доленосні епохи їхньої історії. На ньому забезпечувалося широке представництво вільних членів суспільства і виносилися рішення, обов'язкові для виконання всім населенням.

Перший Курултай кримськотатарського народу відкрився 26 листопада (9 грудня за новим стилем) 1917 року у Ханському палаці в Бахчисараї. Він проголосив створення Кримської Народної Республіки, прийняв її Конституцію і державну символіку, після чого оголосив себе парламентом Кримської Народної Республіки. Уряд очолив Номан Челебіджихан.

Другий Курултай був скликаний вже 1991 року, через два роки після початку масового повернення кримських татар з місць, в яких вони проживали після депортації 1944 року.

QHA