КИЇВ (QHA) -

У Києві відбулася презентація книги «Мустафа Джемілєв. Незламний» авторства Севгіль Мусаєвої та Аліма Алієва, робота над якою тривала два з половиною роки — з початку окупації Криму Російською Федерацією. Дана книга побудована як інтерв'ю, а для її створення знадобилося більше 50 годин розмов з лідером кримських татар, розповіли на прес-конференції з нагоди презентації автори книги, передає кореспондент QHA.

Метою творців книги було не просто показати Джемілєва як відомого українського політика і лідера кримськотатарського народу, а, у першу чергу, як унікальну особистість. У ній розповідається про дитинство і юність Джемілєва, його дисидентське минуле, переїзд до Крим, періоді 1990-х років, а також про те, як він переживає нинішню ситуацію з Кримом і заборону в'їзду на півострів.

— Книга писалася не тільки в Україні — робота над нею велася в п'яти країнах. Ми побували з Мустафою Джемілєвим і на Радбезі ООН в Нью-Йорку, і під час перемоги Джамали на «Євробаченні» у Стокгольмі, на конференції в Швейцарії, у Туреччині, і також, звичайно, ми були тут з ним і в Україні, — розповів один із авторів книги Алім Алієв.

Сама книга складається з восьми розділів, і перед кожним із них присутня художня частина, де автори описували особисті враження, курйозні ситуації або складні випадки. Крім того, у книзі також присутні коментарі відомих особистостей, які добре знають Джемілєва — російського дисидента Олександра Подрабінека, українського дисидента Ярослава Мариновича, глави Меджлісу кримськотатарського народу Рефата Чубарова і багатьох інших.

Незважаючи на те, що в книзі описується багато складних і важких історичних подій, як зазначає один із авторів книги, журналістка Севгіль Мусаєва, їм хотілося закінчити її на оптимістичній ноті.

— Для нас було дуже важливо закінчити книгу на оптимістичній ноті, незважаючи на те, що зараз відбувається в Криму. Звичайно, у книзі ми розповідаємо про процес проти Меджлісу, про перших ув'язнених, проблему переселенців. Але закінчили ми все-таки перемогою Джамали на «Євробаченні 2016», — поділилася Мусаєва.

Ще однією особливістю книги є те, що в ній присутні унікальні фотографії Джемілєва, більшість із яких опубліковані вперше.

Спочатку книга мала назву «Я — українець», проте під час її створення вона було змінена на нинішню.

— Коли ми задумували цю книгу, я пропонувала назву «Я — українець». Таким чином позиціонував себе Мустафа Джемілєв в одному з інтерв'ю. Але в процесі роботи над книгою у нас вималювалася саме нинішня назва. Вона набагато більш точно описує те, про що йдеться в книзі, — повідомила гендиректор видавництва «Vivat» Юлія Орлова.

Першого разу її вихід планувався на осінь 2016 року, до Форуму видавців, однак через трагічну смерть відомого журналіста Павла Шеремета випуск довелося перенести.

— Книга вже була готова на 80%, коли був убитий Павло Шеремет. І останні 20% книги давалися дуже складно. Коли ти переживаєш таку трагедію, то дуже складно надихатися, шукати джерело натхнення, і тому книга не вийшла до Форуму видавців, — сказала Мусаєва.

Книга з'явиться на українських прилавках українською та російською мовами. Як обіцяє видавець, придбати її можна буде вже наступного тижня.

QHA