КИЇВ (QHA) -

У Києві відбулася презентація фотовиставки «Вітражі душі», присвяченій генію сучасності, народному художнику України Івану Марчуку. Автор виставки, заслужений журналіст України і фотокореспондент Олег Снітовський, протягом багатьох років фотографував видатного художника в рідній Тернопільщині.

— Кожен приїзд Івана Марчука на Тернопільщину — це завжди подія. Це треба бачити, як він сходить з поїзда, йде сходами через Театральну площу на каву. Люди по дорозі його зупиняють і запитують: «Це ви, Марчук, або просто ходите собі?». На що він відповідає: «Так просто ходжу, але я Марчук», — розповідає історії з життя Марчука фотограф.

На виставці експонується кілька десятків картин. Всі вони є частиною фотоальбому під назвою «Я серед вас», в якому розміщено понад 400 фотографій. На них видатний художник в основному сфотографований у рідному селі серед мальовничої природи Тернопільського краю.

— Поїздка в рідне село Івана Степановича — Москалівку — це ціла епопея. Він ділиться спогадами про своє дитинство, емоціями і переживаннями, за якими дуже цікаво спостерігати. Де б він не знаходився, у будь-якому куточку планети, всі його шляхи ведуть до Москалівки, — розповідає Снітовський.

На зустріч із генієм сучасності прийшли його шанувальники, з якими Іван Степанович ділився найпотаємнішими миттєвостями свого творчого життя. Така фотовиставка стала для Марчука несподіванкою.

— Я був дуже здивований, коли побачив ці портрети, адже навіть не знав про них. Мені дуже сподобалося. Дивлюся і думаю «Боже, який я цікавий!». Навіть сам не очікував. Нехай люди дивляться і згадують, якою я був ненормальною людиною, — віджартовувався художник.

Читайте на QHA: Художник Іван Марчук заявив про зникнення 101 роботи

Найбільше Марчуку припало до душі чорно-біле фото, яке художник назвав «романтичним».

— Це подарунок автора фотографій, по-перше, мені, а також мільйонам людей, які мене знають по всьому світу. Вони будуть радіти і згадувати, що в світі був такий цікавий чоловік, — зазначив Іван Марчук, віджартовуючись.

Визнаний у всьому світі український художник досі не має власного музею в Києві. У 2005 році президент Віктор Ющенко пообіцяв Марчуку музей на Андріївському узвозі та навіть заклав капсулу під будівництво. Однак на цьому справа закінчилася.

— Це сором української влади. Приймати це за якусь образу не варто. Однак варто сказати, що Київ — це взагалі антихудожня та антимузейна столиця, — сказав Іван Марчук.

Іван Марчук — легенда українського живопису, народний художник України, лауреат Національної премії імені Т. Шевченка, почесний громадянин міст Києва і Тернополя, член Золотої гільдії Римської академії сучасного мистецтва.

У 2007 році 80-річний художник зайняв 72-е місце в рейтингу геніїв сучасності, який у 2007 році склала британська газета The Daily Telegraph. Він виявився єдиним українцем у цьому списку.

Творчість Івана Марчука унікальна. Спадщина художника — близько 5000 робіт, більше 150 монографічних і 50 колективних виставок. Практично всі виставки одного з найвідоміших художників проходять за кордоном.

Наприкінці лютого 2017 року радник міністра внутрішніх справ України Михайло Апостол заявив, що 101 картина відомого українського художника Івана Марчука пропала під час перевезення на виставку в Іспанії. Днем пізніше сам художник заявив, що картини знайшлися і незабаром будуть йому повернуті.

QHA