КИЇВ (QHA) -

У Києві відбулася презентація збірки історій переселенців «Знедолені? Нездолані» — 16 унікальних і надзвичайних розповідей осіб, вимушених покинути рідний дім у Криму, Луганську і Донецьку. Видана Інститутом демократії ім. П.Орлика книга є результатом трирічного моніторингу ситуації з переселенцями у різних регіонах України.

Як зазначає керівник проекту і виконавчий директор Інституту Світлана Єременко, у залежності від регіону, внутрішньо переміщені особи стикаються з певними проблемами і труднощами, характерними для їх нового місця проживання.

— У Херсоні, наприклад, відсутні потужні громадські організації, які б відстоювали проблеми ВПО, у сірій зоні переселенці стикаються з відсутністю доступу до інформації, у Луцьку місцеві взагалі не розуміли, що таке Донецьк, для них він здавався маленьким шахтарським містечком. І тому переселенці самі почали розповідати про своє місто, і про те, що не всі хотіли приходу Росії, — розповіла Єременко, передає кореспондент QHA.

Однак, за її словами, абсолютно всіх переселенців із різних регіонів об'єднує стереотипне ставлення до них місцевої громади, нібито для ВПО, перш за все, важлива матеріальна допомога. Для того, щоб розвіяти ці міфи, Інститут вирішив випустити другу частину книги, перша вийшла в світ ще влітку 2016 року.

Одна з авторів книги, переселенка з Донецька Ганна Хрипункова, розповідає, що для неї участь у цьому проекті була значущою, так як вона неодноразово читала позитивні або негативні історії про ВПО. Але коли їй запропонували взяти участь у створенні книги, відразу зрозуміла, що її розповідь буде про просту родину, яка після переїзду бореться з найпростішими побутовими труднощами.

— Ніхто не уявляє собі що таке вивезти з окупації батьків, які часто відмовляються, своїх дітей і родичів. Я хотіла писати про таких простих людей, які змогли це подолати і облаштуватися на новому місці. Я думаю, все переселенці — маленькі герої свого світу, — поділилася Хрипункова.

Для багатьох переселенців окупація їх рідних міст стала повною несподіванкою. Хтось не міг повірити в те, що відбувається, деякі відразу намагалися втекти від труднощів, що насувалися, а інші ставали активістами і допомагали не тільки своїй сім'ї, але і просто знайомим і незнайомим людям. Однією з таких стала переселенка з Криму Леране Хайбуллаєва, чия історія увійшла до збірки. Коли вона проживала в Сімферополі, то жила поруч із Решатом і Зариною Аметовими. Після приходу окупантів Решат вирішив влаштувати одиночний пікет на центральній площі в Сімферополі. Тоді ж він і зник. Через 12 днів його тіло зі слідами тортур було знайдено в 40 кілометрах від Сімферополя.

— Коли це все сталося, я почала допомагати цій родині, чим могла, активно включилася в громадську діяльність. Я спілкуюся з ними досі, нещодавно у мене відбулася розмова з адвокатом, який працює з ними. Я вважаю, що про цей випадок, про першу жертву окупації Криму повинні знати у всьому світі, — говорить Хайбуллаєва.

Протягом останніх двох років вона живе в Києві, зуміла відкрити на Оболоні власну кав'ярню, де пригощає відвідувачів смачною кавою і власноруч зробленими чебуреками. Багато хто приходить до неї для того, щоб послухати розповіді про Крим, і відзначають, що у неї в кав'ярні «пахне Кримом». Книга для Леране важлива тим, що зможе проінформувати людей про реальний стан переселенців у новому суспільстві.

Творці книги відзначають, що її не можна буде придбати, однак вона буде безкоштовно розповсюджуватися через громадські організації, які займаються захистом прав ВПО.

QHA