КИЇВ (QHA) -

У Кримському домі відбулося відкриття фотовиставки під назвою «Абсолютно вилучено» кримського журналіста Миколи Семени, якого окупаційна влада звинувачує в посяганні на територіальну цілісність Російської Федерації. На виставці представлені 11 уцілілих знімків фоторепортера. У квітні 2016 року російські силовики вилучили з комп'ютера Семени 900 гігабайт інформації, із них 80% — це фотографії, напрацьовані ним протягом двадцяти років професійної діяльності.

Фотографії для виставки відібрав і відправив сам Микола Семена. Кожне фото супроводжується його власними спогадами.

— Це дуже живі, особисті спогади. Ми намагалися максимально не додавати свою якусь творчу обробку цих матеріалів, а навпаки, дати йому слово. Один із слайдів, який ми помістили, — це просто білий аркуш, на якому написано, що 900 Гб інформації вилучені та на цьому порожньому білому місці могла б бути якась фотографія, яку він знімав на території Криму, — розповіла співзасновник та координатор громадської організації «КримSOS» Таміла Ташева.

Відкрити для себе творчість Миколи Семени прийшли його колеги, друзі, громадські діячі, правозахисники, кримчани.

— Для Миколи Семени це буде велика моральна підтримка. Ми його більше знаємо як сильного, яскравого журналіста-аналітика. Ми знаємо його тексти, я особисто читаю їх більше 20 років. І для мене це певною мірою теж відкриття його як фоторепортера, фотохудожника. Думаю, що тим, хто хоче, щоб він мовчав, не вдасться цього зробити. Він зараз не все може сказати, не все може написати, але він продовжує фотографувати. Навіть те, що у нього вкрали напрацювання за багато десятиліть його роботи, Миколу не зупинило. Думаю, ми й надалі будемо свідками його робіт сучасного Криму, — сказав під час відкриття виставки головний редактор «Крим. Реалії» Володимир Притула.

Експерт «Майдану закордонних справ» Юрій Смілянський був знайомий з Миколою Семеною задовго до початку окупації.

— Сьогодні думати, що ще один кримчанин, твій товариш, перебуває під слідством і може сісти до російської в'язниці, це боляче, неприємно і сумно. Одним словом, йде війна, і наш ворог не гребує ніякими інструментами для того, щоб залякати населення, щоб змусити бути його лояльним до окупанта, — сказав Смілянський.

Адвокат Андрій Сабінін, який веде справу, розповів, на якій стадії слідство та як себе почуває Микола Семена:

— На місяць слідчі дії продовжили, щоб ознайомитися з шістьма томами того, що вони там «нашили». Середина-кінець січня і справа, швидше за все, може виявитися до суду. Микола — активна людина. Він проявив ініціативу і став фотографувати шість томів протягом дня... і зліг зі спиною. На материк він хотів якраз виїхати спину полікувати, адже має серйозні проблеми з хребтом. Зараз він захворів, проте він все одно бадьорий і оптимістично налаштований.

Знову побачити рідний Крим, хоч і на фотографіях, прийшов колишній політв'язень Геннадій Афанасьєв. Особисто його вразила фотографія з літнім українцем у вишиванці, який стоїть біля пам'ятника Тарасу Шевченку в Сімферополі.

 

— Саме біля цього пам'ятника ми протягом двох місяців стояли з акціями протесту проти російської окупації. Ми приїжджали туди щоранку і стояли з українськими прапорами, а напроти ховалася так звана кримська самооборона і чекала моменту, коли нас можна було виловити після проведення акцій, — згадав події трирічної давності Геннадій. — Є величезне бажання, щоб не тільки громадські активісти та волонтери боролися за звільнення Миколи Семени, а щоб приєдналися саме журналісти, які мають право на свободу слова. Треба, щоб саме представники ЗМІ проявили солідарність і почали боротися за своїх колег.

На фотографіях фоторепортера можна побачити і представників кримськотатарського народу — лідера кримських татар Мустафу Джемілєва та кераміста Рустема Скибіна.

Також Микола Семена передав відвідувачам фотовиставки лист-звернення, який розміщений під його фотопортретом.

— Крим, всупереч своїй природі, став нефотогенічним півостровом. Коли регіон стоїть на межі війни, коли жителі Сімферополя та іншим міст вже тренуються бігти до підвалів «навчальними» сиренами, щотижня стверджують про затримання «диверсантів», а президент сусідньої держави у фільмі говорить, що він був готовий застосувати в Криму ядерну зброю — тут не до краси моря і гір, — йдеться у листі-зверненні.

У рамках відкриття виставки пройшла і панельна дискусія на тему «Журналістика в Криму: шлях звільнення».

Зокрема, Таміла Ташева зазначила, що питання звільнення Миколи Семени постійно піднімається на міжнародній арені, проте потрібно продовжувати тиск на російські власті.

— Якщо ми не почнемо тиснути на російську владу, щоб на журналіста за його професійну діяльність не тиснули, то справа Миколи Семени не буде рухатися в потрібному напрямі, — підкреслила вона.

Нагадаємо, як передавало QHA, 7 грудня журналісту Миколі Семені, обвинуваченому РФ у «сепаратизмі», пред'явлено звинувачення в остаточній редакції з 6 томів. 19 квітня екс- «прокурор» Криму Наталія Поклонська порушила проти журналіста Миколи Семени кримінальну справу за звинуваченням у сепаратизмі за опубліковані ним статті. 28 квітня після допитів і обшуків він був переведений у статус підозрюваного. Семена заперечує звинувачення окупаційних властей.

29 листопада в рамках Восьмої щорічної асамблеї Форуму громадянського суспільства було прийнято рішення удостоїти премії імені Павла Шеремета журналіста Миколи Семену.

QHA