КИЇВ (QHA) -

З нагоди 80-річного ювілею від дня народження великого українського поета Василя Стуса організація «Меморіал» уперше представила присвячені йому рукописні нотатки політика В'ячеслава Чорновіла. Їх презентація відбулася під час прес-конференції, яка проходила у Києві 4 січня, передає кореспондент QHA.

— В архівах «Меморіалу» знайшлися спогади про Василя Стуса, які були написані рукою В'ячеслава Чорновола. Раніше цей документ був невідомий, — повідомив член правління організації «Меморіал» імені Василя Стуса, історик Володимир Сергійчук.

У документах відображені події середини 60-х років. Саме в цей період В'ячеслав Чорновіл познайомився з Василем Стусом. Детально у наведених спогадах описуються епізоди, коли Стус отримає відмову у проведенні літературного вечора на колишньому заводі імені Горького, і його конфлікт з тодішнім головою профкому заводу через небажання останнього спілкуватися українською мовою.

— Після цього активісти почали подавати різні заяви про те, що їм забороняли розмовляти українською мовою. Ця справа тягнулася три роки, активісти вимагали від влади пояснити, чому не можна було розмовляти на тих зборах в парку українською мовою, — розповів Сергійчук.

Ці спогади будуть опубліковані в календарі «Соборна пам'ять України», а також надруковані у газеті «Голос України».

Довідка. Правозахисник і поет Василь Стус народився 6 січня 1938 року. Стус став одним із символів українського Опору другої половини ХХ століття. Його роль у розвитку сучасної української літератури, відновленні української державності та національної ідеї важко переоцінити.

За правозахисну діяльність і виступи проти репресій щодо української інтелігенції поет був засуджений до десяти років ув'язнення і п'яти років заслання, де і написав більшість своїх видатних творів.

Василь Стус помер у ніч з 3 на 4 вересня 1985 року в карцері табору.

Знаменитий німецький письменник, Нобелівський лауреат Генріх Белль за книгу "Палімпсести" висував Стуса на здобуття Нобелівської премії.

У 1991 році за збірку вибраних поезій "Дорога болю" Василеві Стусу була присуджена Державна премія України ім. Т.Г. Шевченко (посмертно).

За своє коротке, але повне героїчних вчинків життя Василь Стус написав шість томів творів, які були видані у багатьох країнах світу.

QHA